Tipy na čtení

Připravili jsme seznam zajímavých knih. Klikem na název se kniha zobrazí v online katalogu, kde si ji rovnou můžete rezervovat, nebo stáhnout jako e-knihu.

Dívka, která chtěla zachránit knížky / Hagerup Klaus

Anně je skoro deset let a ze všeho nejraději čte. Jednoho dne jí knihovnice Monsenová řekne, co se přihodí knihám, které si nechce nikdo půjčit. Zkrátka zmizí. Jsou zničeny. Ale co se stane se všemi, kteří v nich žijí? Aby Anna knížky zachránila, musí si je půjčit. Jedna ze zachráněných knih je ale velmi zvláštní, nemá totiž konec…
Vyprávění o dívce Anně, která miluje knihy a bojí se stárnutí. Pro mladší děti.

Kdo zabil Snížka? / Soukupová Petra

Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. Dokonce i její máma se ho bojí. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že nezemřel náhodou. Opravdu Snížka někdo zabil? Martina se spolu s kamarády Frantou, Kájou a Viktorem pustí do vyšetřování Snížkovy smrti a jejich dobrodružné pátrání přinese nečekaná odhalení. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Příběh s detektivní zápletkou pro děti.

Odd a mraziví obři / Gaiman Neil

Dobrodružná fantasy inspirovaná severskou mytologií, vypráví příběh chlapce jménem Odd, který se vydává na cestu a záchranu Asgardu před ledovými obry. Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Gerda: příběh velryby / Macho Adrián

Gerda žije šťastně se svými rodiči a bratříčkem Larsem. Jednoho dne se však probudí a zjistí, že celá její rodina je pryč. Gerda se vydá na dlouhou a tesknou pouť oceánem, zpívá pradávnou velrybí píseň a hledá své blízké. Cestou potkává kosatky, ledního medvěda, tučňáky. I přesto, že tato setkání jsou jen krátká, Gerda navazuje přátelství, která navždy zůstanou hluboko v srdci…
Nádherně ilustrovaný laskavý příběh o malé velrybě Gerdě. Pro mladší děti.

Franklinova létající knihovna / Campbell Jen

Veršovaná pohádka o draku Franklinovi, který nadevše miluje knížky a příběhy, ale lidé se ho bojí. S celostránkovými ilustracemi. Pro děti od 4 let. Drak Franklin zbožňuje knížky a rád z nich předčítá ostatním. Jenže potíž je v tom, že se ho všichni trochu bojí. Naštěstí najde spřízněnou duši v malé holčičce Luně, která miluje knihy stejně jako on. Okamžitě se z nich stanou kamarádi, kteří si nepřetržitě povídají o tom co si přečetli. Společně také vymyslí plán, jak svou lásku ke knihám šířit mezi ostatní – otevřou si knihovnu. Ale ne ledajakou! Létající, přímo na Franklinových zádech! Nakladatelská anotace.

3333 km k Jakubovi: podle deníku Mirka Korbela / Braunová Petra nebo e-kniha

Mirkův otec rodinu opustil, když byly synkovi dva roky. Od té doby se téměř neviděli, jeden o druhém nic neví. Nyní je Mirkovi patnáct a otec mu nabízí, aby s ním strávil dva prázdninové měsíce na kolech. Ale nejedná se o nějaké dovolenkové výlety. Projedou poutní cestu svatého Jakuba z Prahy do Santiaga de Compostely dlouhou přes 3000 km. Během putování nejen, že si Mirek sáhne na dno svých fyzických sil a vstřebává útržky událostí, které začínají vystupovat z černé díry třinácti let otcova neznámého života, ale jedná se pro něj nakonec o cestu vpravdě iniciační, která ho posunuje dál ve vnímání sebe samého a světa kolem něj.
Příběh je inspirován skutečnými zážitky a zápisky patnáctiletého Mirka, který na kole putuje do Santiaga de Compostely společně se svým znovunalezeným otcem. Kniha je určena především mládeži.

Knížka pro zvídavé děti / Jarolímková Stanislava

Vydejte se s námi na výlet do minulých staletí. Budeme si povídat o tom, na co při vyučování nezbývá čas a na co v učebnicích nebývá místo. Víte, proč někdy nosívali lidé na hrady svoje peřiny? Proč se přesýpací hodiny často předcházely a kolik vážily první kapesní hodinky? Máte představu, co byla hrkavice a k čemu sloužil keser? Kde se vzalo slovo „kuropění“ nebo co byste koupili u brabenáře a ohánečníka? Povíme vám, jak podváděli břichomluvci a majitelé bleších cirkusů a proč nikdo nechtěl mít za souseda mydláře. Dozvíte se i to, kde se vzal plyšový medvídek, proč školáčci slízávali kaňky jazykem nebo kde a kdy byl v Praze umístěn první rentgen.

Dinosaurium

Vítáme vás v Dinosauriu ! Máme otevřeno, kdykoli se vám zachce. Najdete u nás neobyčejnou sbírku druhohorních příšer, od miniaturního troodona až po obrovitánského brachiosaura. Přečtěte si, jak se dinosauři vyvíjeli a proč měli někteří z nich pera a jiní šupiny. Račte vstoupit, království dinosaurů se vám otvírá v celé své kráse.

Škola, základ malérů / Hudáčková Věra

Příběh sedmáka Jáchyma a jeho školních „trablů“. Pro čtenáře od 9 let. Jáchym je prostě průšvihář. Anebo je to fajn kluk, který hraje fair play a zná cenu přátelství? Záleží na tom, kdo se na něj dívá… Ještě nedávno škola pro Jáchyma znamenala „základ samejch malérů“. Celé dny by nejradši trávil ve skejtparku nebo na plavání, ale ani učitelé, ani jeho máma, která je na něj sama, pro to neměli pochopení. Pak ale do sedmičky nastoupil nový tělocvikář a pro Jáchyma se tím všechno změnilo.

Monika a poklad templářů / Jindra Jaromír nebo e-kniha

Prázdninové dobrodružství tří kamarádů, které zažívají při pátrání po tajemném pokladu na hradě Wolfenstein. Pro děti kolem deseti let. Monika tráví prázdniny u babičky na vesnici. Má tam už dva dobré kamarády Kubu a Arnošta. V lese najdou kámen s podivnou značkou a poté, co Moniku v podzemních chodbách místního hradu zachrání tajemný mnich z místních pověstí, začínají společně pátrat po pokladu, který tam má být ukryt.

Ten, kdo jiným jámu kopá: gamebook / Holan Jan

Hra pro jednoho hráče, jehož úkolem je vést kroky hrobníka Jáchyma Ringera napříč Divokým západem. Jáchym Ringer je povoláním hrobník na Divokém západě. Tvým úkolem je určit jeho budoucnost. Díky této knize se můžeš sám stát hrobníkem a kopat hroby, bojovat s krvežíznivými indiány, plout parníkem, spřátelit se s mravenečníkem a zároveň také zbohatnout díky okrádání mrtvol. Je jen na tobě, jak se bude příběh vyvíjet.

Boříkovy ohníčkové lapálie / Steklač Vojtěch

Boříkovy lapálie tentokrát vycházejí poprvé knižně v původní podobě, tak jak se před téměř 50 lety příběhy objevily v premiéře v časopise Ohníček. Jde o původní, nijak neupravované texty Vojtěcha Steklače s ilustracemi Vladimíra Renčína, které si čtenáři Ohníčku mohli přečíst ve dvou ročnících v letech 1968 až 1970. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Známé příhody správné party čtyř holešovických kluků, tak jak vycházely koncem 60. let v časopise Ohníček. Pro starší děti.

Neboj, neboj ! / Rezková Milada

Nahlédni na strach z různých úhlů. Představ si ho jako úzkost, paniku, fobii, ale také jako odvahu. K ruce je ti chlapec Jirka, který se strachem prožívá plno dobrodružství. Dokáže tě rozesmát na celou stránku, tomu věř. Kdo se bojí, ten do lesa klidně může. Ale půjde se líp tomu, kdo si obavy dokáže přiznat, pojmenovat je a pochopit. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Obrázková interaktivní kniha o strachu pro malé strašpytle i velké nebojsy.