Nezařazené

Poznej Neratovicko

Chcete lépe poznat Neratovicko a něco se dozvědět? Jsme tu se sérií výletů Poznej Neratovicko! Každý měsíc se můžete těšit na nový výletní tip.

Náš první tip je literární – v Dolínku, místní části Odoleny Vody si můžete prohlédnout rodný domek českého spisovatele Vítězslava Hálka. Na místním náměstí je i Hálkův pomník.

Pokud se do Odoleny Vody vydáte, nezapomeňte se vydat také na Farní vyhlídku u kostela sv. Klimenta, odkud je krásný výhled do kraje. Pokud si budete chtít procházku protáhnout, vyražte do místního lesa Velký háj, kde si můžete prohlédnout Baronský hřbitov nebo pozůstatky hradiště.

Mapa výletu

https://mapy.cz/s/hafehacamo (2,5 km, 45 min pěšky)

Tematické čtení

Knihy Vítězslava Hálka

Proklik vede do našeho katalogu, kde si můžete knihy rovnou zarezervovat.

 

 

Poznej Neratovicko

Přinášíme vám druhý výletní tip ze série Poznej Neratovicko!
Tentokrát si s sebou určitě nezapomeňte vzít plavky a případně kolo.
 
První dnešní zastávka je Památník Jana Palacha ve Všetatech, který vznikl přeměnou jeho rodného domku. Vstup do objektu je zdarma, ale otevřeno je jen od pátku do neděle. Pokud s sebou máte děti, zastavte se i v Hasičském muzeu Florián, které je přístupné po předchozí telefonické dohodě.
 
Ze Všetat se vypravte do obce Dřísy, kde se nachází vinice sv. Václava – nejstarší vinice v Čechách. Najdete tu i malou kapličku Stětí sv. Jana Křtitele, u které si můžete odpočinout.
 
Poslední zastávka na cestě je koupací: vyzkoušet můžete jezero Konětopy, které je známé průzračnou vodou, nebo Křenecké jezero v Ovčárech.
 

Mapy dnešního výletu

CYKLO (27 km): https://mapy.cz/s/pekuvugude

PĚŠÍ (10 až 15 km, vlakem do Všetat, zpátky z Ovčár): https://mapy.cz/s/futavedegu

Tematické čtení

Prokliky vedou do našeho katalogu, kde si můžete knihy rovnou zarezervovat.

Jan Palach

Odpočinková beletrie o vinicích a jezerech

Literatura o vinařství a místopis

Předchozí tipy na výlet

  1. Odolena Voda

 

—————-

Zdroj obrázku: Konětopy – jezero: Hubert Kororo, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Omezení provozu

Z provozních důvodů (nemoc) je v pondělí 19. února otevřeno jen do 18 hodin.

Ruší se akce:

  • 19. 2. 24 Klub 3D tisku
  • 20. 2. 24 Minecraftění pro děti

Děkujeme za pochopení

Odlož mobil

Pravidla soutěže

Odlož mobil v knihovně” je společný projekt neziskové organizace ASEKOL a Středočeského kraje, jehož smyslem je rozšíření povědomí o třídění vysloužilého drobného elektrozařízení.

Cílem kampaně je oslovit čtenáře všech věkových kategorií s osvětou o tom, že třídění drobného vysloužilého elektrozařízení má opravdu smysl, co se následně děje s odevzdaným elektrozařízením a kde mohou vysloužilé elektro odevzdávat.


ODEVZDEJ vysloužilý mobilní telefon v knihovně a VYHRAJ poukázku na nákup knih až za 2000 Kč nebo jednu z více než 90 volných vstupenek pro pět osob do galerie nebo muzea ve Středočeském kraji! 
Vyhodnocení a předání výher proběhne 23. dubna 2024

OZNAČENÍ TELEFONU

1. Na soutěžní kupon napište požadované informace (jméno; město; kontaktní telefon; e-mailovou adresu; místo, kde jste telefon odevzdali; nezapomeňte kupon podepsat) a zařadíme vás do slosování. Kupon je možno si stáhnout a vytisknout zde.

2. Připevněte kupon k telefonu gumičkou nebo kouskem lepicí pásky.

ODEVZDÁNÍ TELEFONU DO OZNAČENÝCH BOXŮ

3. Vhoďte mobilní telefon s vyplněným kuponem do označeného boxu na některém ze sběrných místech v knihovně.

VÝHRY PRO SOUTĚŽÍCÍ

Každý soutěžící, který odevzdá správně označený vysloužilý mobilní telefon, bude zapojen do soutěže o poukázku od společnosti Knihobot na nákup knih dle vlastního výběru a vstupenek.

  • 1. místo – poukázka na nákup knih v hodnotě 2 000 Kč
  • 2. místo – poukázka na nákup knih v hodnotě 1 500 Kč
  • 3. místo – poukázka na nákup knih v hodnotě  1 000 Kč
  • 4.–100. místo – volná vstupenka až pro 5 osob do galerie nebo muzea ve Středočeském kraji

VÝHRY PRO KNIHOVNY

V rámci kampaně “Odlož mobil v knihovně” budou mezi sebou soutěžit i zapojené knihovny, a to v počtu vybraných mobilních telefonů.

Knihovny budou soutěžit ve třech kategoriích podle počtu obyvatel v dané obci.

  • 1. místo kategorie nad 6 000 obyvatel – 15 000 Kč
  • 1. místo kategorie 1 501–6 000 obyvatel – 10 000 Kč
  • 1. místo kategorie do 1 500 obyvatel – 5 000 Kč.

Všechny vítězné subjekty obdrží diplom za účast v soutěži.

CO SE STANE S VYBRANÝMI MOBILY?

Veškeré vybrané mobilní telefony budou předány neziskové společnosti Remobil, z.s. která za každý odevzdaný mobilní telefon přispěje částkou 10 Kč na aktivity Jedličkova ústavu a škol. Zároveň zajistí předání všech odevzdaných mobilních telefonů k odborné recyklaci nebo využití na náhradní díly, včetně likvidace osobních dat.

Jarní příměstský tábor

V termínu jarních prázdnin 13. – 17. února knihovna připravuje příměstský tábor pro děti ve věku od 7 do 12 let.

Přihlášky přijímáme od 2. ledna do zaplnění míst. Přednostně přijímáme děti, které jsou registrovanými čtenáři naší knihovny.

Chystáme výlety do okolí Neratovic, celodenní výlet do Prahy, tvoření i aktivity spojené s knihovnou. Naším celotýdenním tématem je „Zvěřinec“!

Předběžná cena tábora 500 Kč nezahrnuje stravu, kterou je třeba mít vlastní.

Kontaktovat nás můžete na e-mailové adrese: detske@knihovnaneratovice.cz, telefonním čísle 315 601 119 nebo osobně v oddělení pro děti.

František Palacký

(*14. 6. 1798, † 26. 5. 1876)

Přezdíván také Otec Národa byl český historik, politik, spisovatel a organizátor veřejného kulturního a vědeckého života v soudobé Praze. Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví.

Na jeho počest v Neratovicích na břehu řeky Labe stojí Kamenná kniha zhotovená významným českým sochařem Kurtem Gebauerem, bylo po něm také pojmenováno Gymnázium F. Palackého v Neratovicích, Lobkovický zámek byl jedním z míst, kde Palacký mohl v klidu psát svá díla, zámek jeden čas patřil do rodinného panství (tchán Jan Měchura). V Lobkovicích u kostela Nanebevzatí Panny Marie se pak nachází hrobka, kde je F. Palacký pohřben spolu s Terezií Palackou.

Nicméně Neratovice jsou pouze jedno z mnoha měst, kde můžete jít po stopách F. Palackého.

 

Další významné památky, které lze navštívit, se nacházejí na více místech v Čechách.

Odkazy k památkám a lokalitám:

Obec Hodslavice, muzeum rodný dům F. Palackého. (web www.visithodslavice.cz)

Památník v pražské Palackého ulici. (web www.nm.cz)

Zámek Maleč, kde napsal mimo jiné také část svého stěžejního díla “Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě”. (web www.zamekmalec.cz)

Více o F. Palackém na Wikipedii (web cs.wikipedia.org)