Nezařazené

Prázdninová procházka s knihovnou

Připravili jsme pro Vás již třetí procházku s knihovnou, ale tentokrát pro Vás nemáme konkrétní trasu, jen fotografie neratovických zákoutí.

Vyzkoušejte, jak dobře znáte své město, a zkuste během prázdnin najít co nejvíce míst. Úspěšní hledači mohou vyhrát knižní cenu.

Pro účast v soutěži nám napište své tipy, odkud která fotografie pochází, na email info@knihovnaneratovice.cz. Soutěž poběží až do 31. srpna 2021. Přejeme příjemné objevování Neratovic!


Níže si můžete stáhnout mapy procházek z předchozích měsíců. Kvíz již není soutěžní, ale třeba Vám trasa přinese inspiraci, kam se v Neratovicích vydat.

Neratovické stromy

Chcete se dozvědět více o svém městě a zároveň udělat něco pro své zdraví? Na červen jsme pro vás připravili procházku za neratovickými památnými stromy.

Procházka je spojená s kvízem: pokud ho správně vyplníte a odevzdáte v knihovně do konce června, můžete vyhrát knižní cenu. Připravená cesta vede z Lobkovic do Libiše a měří 4 km. Trasu si můžete projít, kdykoliv budete mít čas a chuť na trochu pohybu, procházka je vhodná pro celou rodinu!

Mapu s trasou procházky a kvízovými otázkami získáte v průběhu celého června přímo v knihovně nebo si ji můžete stáhnout z odkazu níže. Mapa také obsahuje OR kód, který vás po načtení přesměruje na naplánovanou trasu na Mapy.cz.

Mapa s kvízem ke stažení:

Níže si můžete stáhnout mapu květnové procházky. Kvíz již není soutěžní, ale třeba Vám trasa přinese inspiraci, kam se v Neratovicích vydat.

Bookstart na doma

Aktivity s dětmi uvnitř i venku

Jak s dětmi smysluplně strávit volný čas? Jaro a léto lákají k pobytu venku, někdy se zase potřebujeme zabavit i doma. A možná budeme moci vyrazit i za kulturou. Inspirovat se můžete zde:

Knižní tipy

Kulturní tipy

Damúza

Mladí divadelníci a absolventi DAMU hrají autorské inscenace, především loutkové, výtvarné a objektové divadlo pro děti již od 10 měsíců. V září 2020 uskutečnili v naší knihovně inscenaci Ptáček a lev a určitě u nás nebyli naposledy 🙂

Filharmoniště

Koncerty vážné hudby, které budou bavit dospělé i malé děti v kočárcích. Nemožné? Podívejte se na webové stránky a zjistíte, jak se podařilo iniciátorkám projektu propojit dětské mraveniště s filharmonií.

Kuk! a Kukfestival

Projekt KUK, to jsou nejrůznější akce především pro nejmenší děti již od 10 měsíců do 3 let. Divadlo, hudba, hra a pohyb ve smysluplném programu na vysoké umělecké úrovni přizpůsobené malým dětem. Pořádá Damúza.

Divadlo Minor Praha

Pražská divadelní scéna zaměřená na děti a mládež. Najdete zde představení pro děti již od 2 let.

Představení Ptáček a lev studia Damúza hrané v naší knihovně

Tento příspěvek je součástí seriálu BOOKSTART na doma, který vám přináší tipy, jak můžete rozvíjet schopnosti svého dítěte i nyní, když jsou akce Bookstart v knihovně zrušené

 1. Úvod – Co je Bookstart a jak pravidelné předčítání pomáhá dětem
 2. Jaké knížky dětem vybírat a jak spolu číst
 3. Jak rozvíjet řečové schopnosti u malých dětí
 4. Řeč a motorika
 5. Rozvoj zrakového vnímání: barvy
 6. Rozvoj sluchového vnímání
 7. Emocionální výchova
 8. Montessori tipy

Za drobnými památkami Neratovic

Chcete se dozvědět více o svém městě a zároveň udělat něco pro své zdraví? Na květen jsme pro vás připravili procházku nazvanou Za drobnými památkami Neratovic.

Procházka je spojená s kvízem: pokud ho správně vyplníte a odevzdáte v knihovně do konce května, můžete vyhrát knižní cenu. Přibližně hodinovou trasu si můžete projít, kdykoliv budete mít čas a chuť na trochu pohybu, procházka je vhodná pro celou rodinu!

Mapu s trasou procházky a kvízovými otázkami získáte v průběhu celého května přímo v knihovně nebo si ji můžete stáhnout z odkazu níže. Mapa také obsahuje OR kód, který vás po načtení přesměruje na naplánovanou trasu na Mapy.cz.

Mapa s kvízem ke stažení:

BOOKSTART

Řeč a motorika

Řeč je vlastně složitý a jemně diferencovaný pohyb mluvních orgánů, jehož rozvoj je přímo závislý na přiměřeném ovládnutí ostatních pohybů celého těla. Tzn. hrubé motoriky – koordinovaných velkých pohybů hlavy, rukou a nohou a jemné motoriky – především schopnosti uchopování a drobné práce prstů. Jak říká odborník:

Mezi dobrým vývojem řeči a obratným ovládáním jemných pohybů rukou, zejména prstů, existují vzájemné vztahy. Aby řeč dosáhla žádoucí dokonalosti, musí být řízena z jediného ústředí, které je umístěno ve vedoucí polokouli (dominantní hemisféře) mozku. Tím vzniká přímá závislost řeči (a vlastní artikulační ohebnosti jazyka) především na dobrém rozvoji motoriky té ruky, jejíž pohyby jsou řízeny stejnou hemisférou jako řeč. /…/ Obratnost vedoucí ruky se ovšem nevytváří odděleně, ale především při spolupráci obou rukou.

Synek, František. Říkáme si s dětmi. Praha: ArchArt, 2009, s. 13

Je tedy vhodné rozvíjet rovnoměrně pohyb obou polovin těla jak při fyzických cvičeních a sportu, tak při manipulaci s prsty. Jemnou motoriku procvičíme např. při modelování, stříhání, navlékání drobných předmětů, jejich třídění a všude tam, kde je potřeba předmět uchopit u přenést na dané místo (stavebnice, kostky, jednoduchá puzzle apod.). V době mezi 1. a 3. rokem také odpozorujeme, která ruka je u dítěte obratnější, tedy i přirozeně vedoucí a časem upřednostňovaná. Vrozenou lateralitu bychom měli respektovat.

Pohyb společně s řečí můžeme rozvíjet při různých hrách s básničkami, říkadly či písničkami, kdy je pohyb určován též rytmem. Mluvené slovo můžeme doprovázet pohyby těla a gesty, napodobovat známá zvířata či lidi a jejich činnosti. I zde bychom měli dodržovat oboustranné střídání pohybů hlavy, rukou, nohou i prstů.

Pokud se tyto činnosti stanou pravidelnou součástí vašeho dne, určitě dětem i vám přinesou nejen užitek, ale i zábavu a pomoc při zvládání denní rutiny.

Tipy na knížky s básničkami s pohybem

Hračky pro procvičování jemné motoriky

Tento příspěvek je součástí seriálu BOOKSTART na doma, který vám přináší tipy, jak můžete rozvíjet schopnosti svého dítěte i nyní, když je knihovna zavřená.

 1. Úvod – Co je Bookstart a jak pravidelné předčítání pomáhá dětem
 2. Jaké knížky dětem vybírat a jak spolu číst
 3. Rozvoj řeči