Program

Autorské čtení s Andreou Gruntovou

Ve čtvrtek 8. června v 15:30 hodin v knihovně uvítáme spisovatelku Andreu Gruntovou z nedalekých Líbeznic.

Autorka dětské knihy „Malpanela VII.“ bude nejen osobně číst a odpovídat na všetečné dotazy, ale nabídne dětem i s příběhem propojené čtenářské aktivity, úkoly či malování. Knihou bude možné listovat či ji přímo zakoupit i s autorským podpisem.

K odpolednímu setkání srdečně zveme malé i velké čtenáře a všechny příznivce dobrých příběhů.

Účast je bezplatná, rezervace není nutná.

Malé občerstvení bude zajištěno.

Za Františkem Palackým

V prostorách knihovny budou k prohlédnutí plakáty s krátkým životopisem Františka Palackého a především fotkami a informacemi o místech, kde během svého života působil a trávil čas.

Zajímavá místa rozesetá po České republice, která můžete navštívit. Například Palackého rodná vesnice Hodslavice či Kunínský zámek, kde studoval, Palackého památník v Praze a další.

Více o Františku Palackém

VZPOMÍNKOVÉ SETKÁNÍ

Každoroční vzpomínkové setkání k výročí úmrtí Františka Palackého se letos bude konat v neděli 28. května 2023. Mše svatá v Lobkovickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, tradičně obětovaná za Fr. Palackého a jeho rodinu, bude v 9:30 hodin. Po skončení mše cca v 10:30 hodin následuje uctění jeho památky a položení květin u hrobu za účast představitelů věřejného a kulturního života.

Vyhlášení soutěže Lovci Perel 2022/2023

Ve čtvrtek 22. června 2023 v 16 hodin proběhne vyhlášení výsledků a divadelní představení, které se bude konat v 16:30 hodin na venkovním prostranství za knihovnou.

Zveme všechny Lovce a jejich rodiny.

Co vás čeká?
– vyhlášení nejlepších lovců
– odměny
– předání nasbíraných perliček a otázek
– knihovní penízky (neragroše) za nepovinné otázky
loutkové představení Divadla DAMDAM „Žabí příběhy“ na motivy knížek Arnolda Lobela o Kvakovi a Žbluňkovi

Další ročník Lovců perel vypukne opět v září 2023.

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

20 000 km dlouhá cesta do Mongolska a zpět

Cestovatelská přednáška Petry Slavíkové

Čtvrtek 4. května od 18 h

Vstupné 70 Kč

 • promítání fotografií a videí
 • jak se stane, že je z člověka najednou cestovatel
 • zážitky a postřehy z cest
  • jak chutná kumys
  • za Čingischánem do Erdenet
  • coje to Tusau kesu
  • přepadení
  • ztracená roleta
  • saxauly, kam se podíváš
  • zlaté duny Chongoryn els

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. – Návykové látky a jejich regulace

Online přednáška v knihovně ve čtvrtek 18. května od 8.30 do 10 h, tématicky navazující na akci Revoluční vlak, která se v Neratovicích konala v úterý 4. dubna.

Regulace návykových látek je složitý úkol, který se bezprostředně týká každého člověka ve společnosti.

Nedozvíte se, jaké druhy závislostí existují, jak vznikají ani jaké dopady mají na lidské zdraví, protože toho je plný internet i knihkupectví. Dozvíte se, proč je téma regulace návykových látek tak složitá, proč bez pochopení a znalosti historie není možné toto téma úspěšně řešit a vyřešit už dnes. Dozvíte se o komplikovanosti vztahů různých stran, jejich úhlu pohledu na regulaci i to, proč je tak náročná prevence. Současně budete mít možnost zamyslet se nad tím, jak moc se Vás toto téma (ne)týká a zda si můžete či chcete dovolit jej (ne)řešit.

Psycholog a psychoterapeut prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. pracuje jako přednosta v Klinice adiktologie 1. lékařské fakulty VFN Univerzity Karlovy v Praze. Absolvoval jednooborovou psychologii na FF MU v Brně a postgraduální studium na FF UP v Olomouci. V roce 2005 byl na Palackého Univerzitě v Olomouci habilitován v oboru klinická psychologie a v roce 2012 byl jmenován profesorem Karlovy univerzity taktéž pro obor klinická psychologie.
Po sloučení Centra adiktologie PK a Oddělení pro léčbu závislostí VFN (U Apolináře) vznikla samostatná Klinika adiktologie (leden 2012), kde doposud vykonává funkci přednosty kliniky. Od roku 2008 působí kontinuálně ve funkci proděkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pro nelékařské studijní programy. V letech 2016-2018 působil ve funkci prezidenta Mezinárodní asociace editorů adiktologických časopisů (ISAJE). V roce 2016 se stal zakládajícím členem mezinárodní asociace univerzit vzdělávajících adiktology (ICUDDR), kde byl v roce 2017 po řádné registraci této mezinárodní organizace zvolen jejím historicky prvním prezidentem.

Od roku 2021 působí jako člen správní rady agentury International Society of Substance Use Professionals (ISSUP). Je členem vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze a v letech 2018-2022 působil jako člen vědecké rady ministra zdravotnictví ČR.

K přednášce vám nabídneme snídani  – kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

 

Související odkazy:

Velká knižní burza

Knihy a časopisy pro děti a dospělé na prodej od 5 Kč i zdarma k rozebrání.

 

Pátrání po drogovém dealerovi

Vážení rodiče, přijďte si zahrát se svými dětmi ve věku 11 až 15 let Policejní pátračku – interaktivní hru, kdy budete v Neratovicích pátrat po drogovém dealerovi.

Kde a kdy: Městská knihovna Neratovice, 22. 4. 2023 od 14 hod.

Náročnost: Okruh cca 2 km, 60 minut

Co potřebuji mít u sebe: chytrý telefon s internetem

Co je policejní pátračka: Jedná se o návazný program interaktivní expozice Revolution train – protidrogový vlak, který zavítal do Neratovic 4. 4. 2023 a který primárně navštívili žáci 9. tříd ZŠ a studenti 1. ročníků SŠ z Neratovic. Hráči policejní pátračky se za pomoci stažené mobilní aplikace (proběhne v knihovně) stávají policejním vyšetřovatelem, který dostává úkoly od virtuálního velitele. Cílem hry je rozkrýt totožnost drogového dealera.

Rodiče se na začátku hry dozví výsledky anonymních dotazníků, které vyplnili žáci z Neratovic při návštěvě protidrogového vlaku. Účastníci se tak mají možnost seznámit s anonymními výsledky – přehlednými statistikami drogových zkušeností a pohledu na drogy od žáků a studentů z Neratovic.

Podrobné informace k celému projektu naleznete zde: https://www.revolutiontrain.cz/v2/projekt.php

Nový Zéland

Cestovatelská přednáška Tomáše Šapovalova

Pondělí 6. března od 18 h

Vstupné 70 Kč

Nový Zéland patří k nejhezčím místům na Zemi a nejen díky popularitě, kterou získal po uvedení filmové trilogie Pán prstenů patří k vysněným destinacím mnoha cestovatelů i turistů.

Díky vzdálenosti od ostatních kontinentů, kromě Austrálie, se na Novém Zélandu vyvinula a zachovala unikátní fauna a flóra. Rozlehlost země ve spojení s nízkým počtem obyvatel je kombinace, která vyhovuje každému, kdo chce z ruchu velkoměst uniknout do ticha přírody.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Jedlé trvalky

Přednáška Petry Vodenkové

Středa 15. března od 18 h

Vstupné 50 Kč

Trvalky jsou nejen krásné, ale vybrané druhy i jedlé a chutné.

Představíme si podrobně padesát trvalek se spoustou fotografií, abyste si každou z nich intenzivně “prožili” a věděli, zda je správnou volbou i pro Vaši zahradu s ohledem na stanoviště a využití v kuchyni.

Vhodné také pro permakulturní design.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.