Program

Předprodej vstupenek

Prodej vstupenek online ,nebo osobně ve Společenském domě Neratovice.

Cena vstupného od 230 Kč

Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby patří ke klenotům evropských Vánoc, ale často zaznívá i v zámoří a nepřestává už více než 200 letu uchvacovat svou něžnou krásnou a radostí Naděje. Osvícený český kantor ve své mši, ke které napsal i text, mistrně zhudebnil starou českou pastýřskou hru o cestě darovníků do Betléma a následném klanění se Ježíškovi. Po delším čase zazní tento hudební skvost spolu s Rybovými pastorelami a koledami na jevišti Společenského domu Neratovice a ve spojení s ukázkami z unikátních vánočních her českého baroka navodí pokojnou atmosféru adventu a blížících se Vánoc.

Sóla: Barbora Novotná – soprán, Kateřina Jalovcová – alt, Jan Novák Khun . tenor, Jiří Přibyl – bas, hudební nastudování a dirigent Viktor Mazáček, umělecký přednes Kateřina Holánová a Karel Vlček, průvodní slovo Miroslav Král.

Koncert se uskuteční v koprodukci se Společenským domem Neratovice.

Literární čaj

První setkání již dnes ve středu 25. října od 16.30.

Jednou za měsíc se sejdeme a popovídáme si nejen o zajímavých knihách, ale třeba i filmech nebo hudbě. Přijdťe strávit příjemný čas do knihovny s kultivovanou zábavou na “čaji o páté” s malým pohoštěním.

Vstup ZDARMA, pro každého od 18 let s chutí povídat si nejen o knihách.

Mikulášská nadílka a Kniha pod stromeček

Mikulášská nadílka

V úterý 5. prosince v 16.30 hodin navštíví naší knihovnu Mikuláš s andělem a (hodným) čertem.

Chcete, aby nadělil i vašim dětem? Rezervujte si místo do pátku 24. listopadu a do pátku 1. prosince doneste nadílku, kterou má dítě dostat. Tato služba je zdarma a je vhodná zejména pro menší děti, které se Mikuláše a čertů ještě bojí.

Více informací a přihlášky: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Kniha pod stromeček

Chcete si o Vánocích přečíst knížku, po které už dlouho toužíte?

Dejte nám vědět, kterou knihu máme doplnit do fondu knihovny. (Každý čtenář si může vyžádat 1 knihu s min. rok vydání 2018.)

Stačí odevzdat lístek s návrhem knihy do pátku 1. prosince do vánoční krabice v knihovně. Také nám můžete svá přání poslat emailem na info@knihovnaneratovice.cz.

Knihu se pokusíme ještě před Vánoci koupit a přednostně Vám ji zarezervujeme, abyste si ji mohli přečíst už během svátků.

Užívání návykových látek – současné trendy u školní mládeže.

Ve spolupráci s městem Neratovice jsme pro Vás připravili bezplatný webinář na téma: Užívání návykových látek – současné trendy u školní mládeže.

Základní informace:

· Webinář proběhne on-line a je pro zájemce zdarma
· Na webinář se lze připojit přes mobilní telefon, tablet či PC
· Webinář vede pan Mgr. Antonín Hrdý, adiktolog, terapeut, lektor, který čerpá ze zkušeností a přímé ambulantní práce s dětmi i dospělými
· Rodiče mohou pokládat lektorovi dotazy v anonymním, on-line prostředí.

Kdy webinář proběhne:
23. 10. 2023 od 17:00 – 19:00 hod.

Odkaz na webinář zde: meet.google.com/yhc-utdp-jrq

 

Týden knihoven

Amnestie

Pokud nám v Týdnu knihoven přinesete dlužné výpůjčky, odpustíme vám zpozdné!

Knižní tvořivá dílna

Přijďte si v Týdnu knihoven vyrobit svůj vlastní sešitek, obal na oblíbenou knížku či neobvyklou záložku! Přijďte se inspirovat, třeba se přidáte. Dílnu povede lektorka Sylva Šporková, též autorka knížek Scrapbooking, Korálkové vánoční ozdoby, Kouzlení s razítky aj. vydaných nakladatelstvím Grada.

Literární kvíz

V oddělení pro dospělé bude po celý týden možnost vyluštit literární kvíz o zajímavé knižní ceny.

Rande naslepo s knihou

Už nevíte co číst? Vydejte se na rande naslepo s knihou. Vyberte si u nás jednu z dárkově zabalených knih a teprve doma zjistíte co je zač. Bude to žánr, který je vám blízký nebo to bude váš pravý opak? Nechte se překvapit.

Literární soutěž

Městská knihovna Neratovice vyhlašuje VI. ročník literární soutěže “Neratovice žijí!?” na téma „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“.

Soutěž potrvá od 2. 10. 2023 do 31. 1. 2024.

_________________________________________________________________________________________________________

Akce v Týdnu knihoven

Pondělí 2. října
9.45Dopolední hrátky se slovy a řádky
10 hDopolední hrátky se slovy a řádky
15 hTvůrčí psaní pro děti
16 hTvůrčí psaní pro teenagery
Úterý 3. října
14 h Knižní dílna se Sylvou Šporkovou, 70 Kč
Středa 4. října
14 h Deskové hry pro děti
16 h Hlavy otevřené tipy a triky pro usnadnění studia
17 h Klub fantastiky
Čtvrtek 5. října
16 hPohádkový čtvrtek

Smaragdový ostrov Irsko

Cestovatelská přednáška Jakuba Greschla

Pondělí 4. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Cesty po zeleném ostrově Irsko, kde navštívíme jak Severní Irsko, tak i Irskou republiku, například Moherské útesy, Dublin, Obrův chodník či Belfast. Budeme se bavit o folku a Whiskey… Navštívíme i krásné hrady, údolí či třeba vodopád Torc.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Nejhezčí hory Skotska

Cestovatelská přednáška Davida Hainalla

Pondělí 18. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky.

To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame. Dlouhá cesta do Skotska bude zpříjemněna návštěvou Amsterdamu. Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond a přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp.

Žádný výlet do Skotska by nebyl kompletní bez nezapomenutelného údolí Glen Coe nebo mýtického jezera Loch Ness. Kromě přírody nelze opomenout ani díla vytvořená rukou člověka, ať už známý železniční viadukt Glenfinnan, palírnu whisky nebo soustavu zdymadel Kaledonského kanálu. Pokoříme nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) i druhou nejvyšší horu Ben Macdui (1309 m). Na závěr si prohlédneme Edinburgh s jeho křivolakými uličkami, středověkým hradem i neobvyklým pozůstatkem divoké přírody hned u centra – skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Homo digitus – člověčenství v další dekádě

Online přednáška v knihovně ve čtvrtek 21. září od 8.30 do 10 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme snídani – kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

Snažíme se držet krok s AI a připravujeme se na budoucnost jedniček a nul. Do rozvoje AI a svých nových digi skillů investujeme tolik energie, že občas zapomínáme updatovat a připravovat náš duševní prostor a mentální zdraví. Společně se zastavíme a podíváme se na dnešní svět z jiné strany. Nebudeme se bavit o digitálních technologiích, ale o tom jak udržet svou duši vyživenou i v digitální době a o základních kořenech „člověčenství“ v době AI.

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

O důvěře v digiděti

Přednáška s Janem Kršňákem pro rodiče (a další dospělé)

Čtvrtek 21. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Jak děti díky obrazovkám objevují svět a co při tom objevují jejich rodiče.

Máme-li pocit, že se děti v digitálních světech ztrácí, často je to kvůli tomu, že se v nich ztrácíme my sami. Ale tam, kde mezi rodiči a dětmi vládne důvěra, vzájemné porozumění a láska, se nikdo ztratit nemůže. I v digitalizované společnosti jsou pro děti stále těmi nejdůležitějšími zdroji informací rodiče. Třeba se v počítačových hrách a sociálních sítích nevyznáme tolik jako ony, ale stále jim můžeme předat schopnosti, jež jim umožní žít smysluplný, klidný a radostný život. Možná by to za nás mohl udělat internet nebo škola, ale spíše bude lepší, když se do toho pustíme sami.

  • Jaký vliv má zacházení s technologiemi na zdravý vývoj dětí?
  • Jak k technologiím přistupovat v předškolním a jak ve školním věku?
  • Jsou pro děti obrazovky vhodné a od kolika let?
  • Kdy koupit dítěti telefon, kdy jej nechat s počítačem o samotě, kdy mu dovolit přístup na Internet?
  • Co můžeme udělat pro jejich bezpečnost a vlastní klid?

Jak to vnímají samotné děti? Co prožívají děti, když tráví čas na internetu? Co poznávají o světě a jak se zde učí chápat, co znamená být člověkem?Jak se mění krajina dětství, jsou-li po ní rozházeny digitální technologie.

Můžeme se někdy vůbec přestat bát, co všechno se dětem v kyberprostoru může stát? Ano, určitě můžeme. Není to vlastně zase tak složité, řekneme si, jak na to. A k tomu se nad tématem dětí a technologií můžeme ledasčemu přiučit o životě samém.

Děti to zvládnou, když to zvládneme my.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.