Kvízy, křížovky, soutěže

V. ročník literární soutěže ,,Neratovice žijí!?”

Městská knihovna Neratovice vyhlašuje V. ročník literární soutěže “Neratovice žijí!?” na téma „Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk.

Téma nabízí mnoho možností zpracování, které může zahrnovat např. tyto okruhy:

  • pojem domova – čím pro nás je, co ho vytváří (osobně i v širších kulturních či geografických souvislostech)
  • vzpomínky na domov, proměny vnímání domova v průběhu života
  • radosti a těžkosti při změně domova očima dětí či dospělých
  • přistěhovalectví do ciziny, situace cizinců v naší/ jiné zemi
  • ztráta domova v důsledku přírodních či jiných katastrof a mnohé další

Soutěž potrvá do 28. 2. 2023.

Soutěžit lze v těchto kategoriích: próza (povídka), publicistika (reportáž, fejeton, črta, literatura faktu, esej), poezie, komiks či výtvarné dílo. Přijímáme práce původní, dosud nikde nepublikované, rozsahem přiměřené (cca od 1 do 10 stran). Literární práce můžete předat či zaslat v psané, tištěné či elektronické podobě (textové formáty MS Word, Open Office). Výtvarné práce by měly odpovídat formátu A4 nebo A3.

Soutěž je určena široké veřejnosti i školám a není věkově omezena.

K odevzdaným pracím, prosíme, připojte své jméno, věk a kontaktní údaje.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny a zveřejněny v březnu 2023.

Kontaktní adresa: Městská knihovna Neratovice, nám. Republiky 1399 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Březnový literární kvíz – Vítězové

Literární kvíz k 130. výročí narození J. R. R. Tolkiena a 85. výročí vydání Hobita

Soutěžíme o tři knižní ceny, jejich vítěze vylosujeme ze správných odpovědí přijatých do 31. března. Pokud se chcete do soutěže zapojit, zašlete tajenku, která vám vyjde po zakroužkování správných odpovědí, na email info@knihovnaneratovice.cz. Tajenkou je jedno důležité místo ve Středozemi.

Soutěž ukončena

Vítězkou hlavní ceny  Pád Gondolinu – J. R. R. Tolkien je Barbora Havlíková

Vítězky dalších cen :

Eragon – Christopher Paolini vyhrává Zuzana Pokorná

Podzemní Praha – Václav Cílek a kol. vyhrává Kristína Částková

Tajenka: HORA OSUDU


1) Jak se jmenuje svět, ve kterém se nachází kontinent Středozem, kde se odehrává většina Tolkienových příběhů?

B) Harad

H) Arda

S) Kraj

M) Erebor

2) Kdo byl spolu s Tolkienem členem literárního klubu Inklings? Zároveň byl i spisovatelovým nejbližším přítelem.

L) J. M. Barrie, autor knih o Petru Panovi

G) H. G. Wells, autor např. Války světů

O) C. S. Lewis, autor Letopisů Narnie

H) P. L. Travers, autorka knih o Mary Poppins

3) Kde se Tolkien narodil a prožil první roky svého života?

R) JAR

D) Belgie

J) Skotsko

Ž) Wales

4) Jaká jména jsou vytesána na náhrobku Tolkiena a jeho ženy?

N) Celeborn a Galadriel

A) Beren a Lúthien

K) Sigurd a Gudrún

M) Aragorn a Arwen

5) Tolkien hovořil více než 12 řečmi a je také autorem několika umělých jazyků, které využil i ve svých knihách. Kterou řeč však neovládal?

É) litevštinu

F) němčinu

L) francouzštinu

O) čínštinu

6) Jak se jmenuje postava, kterou Tolkien vymyslel původně pro pobavení svých dětí?

S) Tom Bombadil

B) Tom Lombardil

T) Tom Bumbandil

H) Tom Bombul

7) Tolkien byl také univerzitním profesorem. Jaký obor vyučoval v Oxfordu?

R) teologii

U) anglosasštinu

O) finštinu

I) botaniku

8) Která kniha vyšla jako první?

R) Společenstvo prstenu

V) Pád Gondolinu

E) Silmarilion

D) Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

9) Který z Tolkienových čtyř potomků zorganizoval a zeditoval spisovatelovu literární pozůstalost? Díky jeho mravenčí práci tak byl vydán např. Silmarillion a mnoho dalších děl.

Y) John Francis Reuel

A) Michael Hilary Reuel

U) Christopher John Reuel

Z) Priscilla Anne Reuel

Luštěte s námi – 75. výročí úmrtí Eduarda Basse

Letos 2. října uplyne 75 let od úmrtí významného českého spisovatele Eduarda Basse. Rádi bychom čtenářům připomněli trochu zábavnější formou jeho život a dílo. Připravili jsme si pro vás krátké povídání o tomto významné autorovi, které vám poslouží jako nápověda pro křížovku s tajenkou.

Zúčastnit se můžete vyplněním:

Tajenku nám pošlete na e-mail info@knihovnaneratovice.cz

Během listopadu proběhne slosování správných odpovědí a tři výherci dostanou hezkou knižní cenu. Můžete se zúčastnit do konce října.

Eduard Bass a jeho životní pouť

Spisovatel Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt, se narodil 1. ledna 1888 na Malé Straně.

Po maturitě na reálce pracoval nejprve jako obchodní zástupce otcovy firmy, ale více ho lákalo kabaretní umění.

Začínal jako satirický zpěvák v kabaretu Červená sedma, zprvu na zapřenou pod jménem Bass. Tento pseudonym pak začal užívat trvale. Kabarety se staly Eduardovou láskou. Spolupracoval s nimi jako zpěvák, recitátor a autor písňových textů. V letech 1918-20 dokonce vedl jako ředitel literární kabaret Červenou sedmu. Přispíval také do humoristických časopisů, například Humory či Šibeničky.

Později profesionální dráhu kabaretiéra vyměnil za činnost žurnalistickou. V letech 1920-42 pracoval v redakci Lidových novin. Zvládl všechny žurnalistické žánry, byl tvůrcem tzv. rozhlásků, veršovaných komentářů ke dni. Od roku 1933 působil jako šéfredaktor Lidových novin.

Znalost různých forem městské lidové zábavy i života umělecké bohémy ovlivnila i Bassovu literární a žurnalistickou činnost. Jeho vrcholným beletristickým dílem je román Cirkus Humberto z prostředí cirkusu a varieté. Bass napsal tento román už jako umělecky vyzrálý prozaik a známý novinář. Vytvořil tak jedinečnou poctu všem cirkusákům a kabaretiérům, k nimž kdysi patřil. Román Cirkus Humberto se dočkal i filmového zpracování, v československo-německé koprodukci byl natočen stejnojmenný jedenáctidílný seriál pod vedením režiséra Františka Filipa.

Tematicky odpovídá románu i povídkový cyklus Lidé z maringotek a velké obliby dosáhl i román pro mládež Klapzubova jedenáctka, ve své podstatě moderní sportovní pohádka.

Eduard Bass zemřel 2. října 1946. Pochován je na Vyšehradském hřbitově a na známém pražském náměstí (název ukryt v tajence) můžeme nalézt také pamětní desku s reliéfem jeho podoby.

Neratovice žijí!

Městská knihovna Neratovice vyhlašuje IV. ročník literární avýtvarné soutěže “Neratovice žijí!” na téma „Klimatické změny a my“.

Jaké je životní prostředí ve vašem okolí, jak se mění dnešní krajina? Jak vnímáte změny klimatu u nás i ekologické hrozby po celé planetě? Mění se i náš vztah k přírodě, dokážeme s ní ještě žít v souladu? Tyto i mnohé další otázky jistě nejednou proběhly hlavou každého z nás a nyní se mohou stát předmětem vašich úvah k literárnímu či výtvarnému zpracování.

Přijímáme práce původní, dosud nikde nepublikované, rozsahem přiměřené (cca od 1 do 10 stran). Literární práce můžete předat či zaslat v psané, tištěné či elektronické podobě (textové formáty MS Word, Open Office). Soutěžit lze v těchto kategoriích: próza (povídka), publicistika (reportáž, fejeton, črta, literatura faktu, esej), poezie, komiks.

Výtvarné práce by měly odpovídat formátu A4 nebo A3. Doporučenými technikami jsou kresba a malba. Soutěž je určena široké veřejnosti i školám a není věkově omezena. K odevzdaným pracím prosíme připojte své jméno, věk a kontaktní údaje.

Soutěž prodloužena do 31. ledna.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny a zveřejněny v lednu 2022.

Soutěžní práce můžete předat osobně v knihovně nebo zaslat poštou na adresu: Městská knihovna Neratovice, p. o., nám. Republiky 1399, 277 11 Neratovice nebo e-mailem na info@knihovnaneratovice.cz.

Zářijová procházka s knihovnou

Chcete se dozvědět více o svém městě a zároveň udělat něco pro své zdraví? Na září jsme pro vás připravili procházku na kojetická skala.

Procházka je spojená s kvízem: pokud ho správně vyplníte a odevzdáte v knihovně do konce září, můžete vyhrát knižní cenu. Připravená cesta vede z Lobkovic směrem do Kojetic a zpět a měří 3 km. Trasu si můžete projít, kdykoliv budete mít čas a chuť na trochu pohybu, procházka je vhodná pro celou rodinu!

Mapu s trasou procházky a kvízovými otázkami získáte v průběhu celého září přímo v knihovně nebo si ji můžete stáhnout z odkazu níže. Mapa také obsahuje OR kód, který vás po načtení přesměruje na naplánovanou trasu na Mapy.cz.

Mapa s kvízem ke stažení:


Níže si můžete stáhnout mapy procházek z předchozích měsíců. Kvíz již není soutěžní, ale třeba Vám trasa přinese inspiraci, kam se v Neratovicích vydat.

Neratovické stromy

Chcete se dozvědět více o svém městě a zároveň udělat něco pro své zdraví? Na červen jsme pro vás připravili procházku za neratovickými památnými stromy.

Procházka je spojená s kvízem: pokud ho správně vyplníte a odevzdáte v knihovně do konce června, můžete vyhrát knižní cenu. Připravená cesta vede z Lobkovic do Libiše a měří 4 km. Trasu si můžete projít, kdykoliv budete mít čas a chuť na trochu pohybu, procházka je vhodná pro celou rodinu!

Mapu s trasou procházky a kvízovými otázkami získáte v průběhu celého června přímo v knihovně nebo si ji můžete stáhnout z odkazu níže. Mapa také obsahuje OR kód, který vás po načtení přesměruje na naplánovanou trasu na Mapy.cz.

Mapa s kvízem ke stažení:

Níže si můžete stáhnout mapu květnové procházky. Kvíz již není soutěžní, ale třeba Vám trasa přinese inspiraci, kam se v Neratovicích vydat.

Za drobnými památkami Neratovic

Chcete se dozvědět více o svém městě a zároveň udělat něco pro své zdraví? Na květen jsme pro vás připravili procházku nazvanou Za drobnými památkami Neratovic.

Procházka je spojená s kvízem: pokud ho správně vyplníte a odevzdáte v knihovně do konce května, můžete vyhrát knižní cenu. Přibližně hodinovou trasu si můžete projít, kdykoliv budete mít čas a chuť na trochu pohybu, procházka je vhodná pro celou rodinu!

Mapu s trasou procházky a kvízovými otázkami získáte v průběhu celého května přímo v knihovně nebo si ji můžete stáhnout z odkazu níže. Mapa také obsahuje OR kód, který vás po načtení přesměruje na naplánovanou trasu na Mapy.cz.

Mapa s kvízem ke stažení:

Lovci perel pokračují i v zavřené knihovně

Čtenářská soutěž Lovci perel stále pokračuje, i když je knihovna zavřená.

Snazší vyhledávání perlorodek

V on-line katalogu jsou nově označeny všechny perlorodky, takže je snadno najdete. Stačí vyhledat heslo perlorodka.

Pokud chcete perlorodky jen pro určitou věkovou kategorii, použijte tyto odkazy:

Pro věk 3-6 let (signatura: M 0 perlorodka)

Pro věk 6-9 let (signatura: M 1 perlorodka)

Pro věk 9-12 let (signatura: M 2 perlorodka)

Pro věk 12-15 let (signatura: M 3 perlorodka)

Pro teens (signatura: M 4 perlorodka)

Jak získat otázky ke knize?

List s otázkami vkládáme do každé perlorodkové knihy, kterou si půjčíte. Pokud by list v knize chyběl, napište nám na info@knihovnaneratovice.cz a list vám pošleme.

Listy s otázkami si můžete vytisknout i sami, například ke knihám, které máte doma. Na webu https://www.lovciperel.cz/knihy vyhledejte příslušnou perlorodku a vytiskněte.

Jak odevzdat vyplněné listy, když nemůžu do knihovny?

Zodpovězené otázky můžete odevzdat u výdejového okénka. Také je můžete nechat vložené v knize při vracení do biblioboxu. Případně nám je můžete poslat na email info@knihovnaneratovice.cz.

Všechny listy s odpověďmi z knih vyjmeme a zkontrolujeme. Počet získaných perel zapisujeme do vašich čtenářských kont, aby vám žádná neunikla. Nezapomeňte odevzdávané listy podepsat celým jménem, abychom věděli, kterému lovci přičíst perly. Až to bude možné, vyberete si získané perličky osobně u nás v knihovně.

Březen – měsíc čtenářů

Po celý březen:

křížovka

  • Komiksový kvíz pro děti, ve kterém mohou vyhrát jak jinak než komiks – odkaz na kvíz
  • Zápisné zdarma pro nové čtenáře mladší 15 let
  • Nově půjčujeme knížky k magické tužce Albi (tužku je třeba mít vlastní)

děvčátko s knihou

Knihy k elektronické tužce Albi

Knihy k elektronické tužce Albi

Komiksový kvíz pro děti

Soutěž ukončena, správné odpovědi níže

V soutěži zvítězily jediné správné řešitelky kvízu A. F. a P. F. , které kontaktujeme e-mailem. Gratulujeme vítězkám a ostatním děkujeme za účast.

Březen je měsíc čtenářů, proto jsme si pro vás připravili komiksový kvíz o ceny.

Výherce získá jak jinak než komiks.

Pro plnou velikost obrázků na ně klikni.

1.

Tohle je košišta Pusheen a my už víme, co si s sebou vezme na pláž. Co by si asi s sebou vzal Garfield?

 

2.

Tento komiksový hrdina je na světě již 92 let. Víte, kdo to je a ve které zemi vznikl?

 

3.

Superhrdina tohoto komiksu ve všedním životě vystupuje jako nenápadný a jmenuje se .

 

4.

Do jakého příběhu, zpracovaného komiksově i animovaně jako Večerníček, patří tento výjev a co představuje?

 

5.

Kdo je kdo a v jakém komiksu vystupují tito hrdinové?

 

6.

Co asi Rainu v komiksu Úsměv trápí?

 

7.

Jak se říká tomuto kresebnému komiksovému stylu?

 

8.

Jak se jmenují dvě nejslavnější komiksové české myši?

 

9.

Ve čtyřlístku těchto postav je vůdcem vynálezce Myšpulín. Víte, co bylo jeho prvním vynálezem? Odpověď není na obrázku, ale v nabídce čtyř možností:

 

10.

Tvůrce tohoto úspěšného komiksu a animovaného seriálu (na obrázku) Matt Groening je autorem i jiné velmi známé komiksové řady, v níž vystupuje pětičlenná americká rodina. Jsou to

> Prohlédnout si ostatní soutěže <