Studenti

Literární čaj

První setkání již dnes ve středu 25. října od 16.30.

Jednou za měsíc se sejdeme a popovídáme si nejen o zajímavých knihách, ale třeba i filmech nebo hudbě. Přijdťe strávit příjemný čas do knihovny s kultivovanou zábavou na “čaji o páté” s malým pohoštěním.

Vstup ZDARMA, pro každého od 18 let s chutí povídat si nejen o knihách.

Týden knihoven

Amnestie

Pokud nám v Týdnu knihoven přinesete dlužné výpůjčky, odpustíme vám zpozdné!

Knižní tvořivá dílna

Přijďte si v Týdnu knihoven vyrobit svůj vlastní sešitek, obal na oblíbenou knížku či neobvyklou záložku! Přijďte se inspirovat, třeba se přidáte. Dílnu povede lektorka Sylva Šporková, též autorka knížek Scrapbooking, Korálkové vánoční ozdoby, Kouzlení s razítky aj. vydaných nakladatelstvím Grada.

Literární kvíz

V oddělení pro dospělé bude po celý týden možnost vyluštit literární kvíz o zajímavé knižní ceny.

Rande naslepo s knihou

Už nevíte co číst? Vydejte se na rande naslepo s knihou. Vyberte si u nás jednu z dárkově zabalených knih a teprve doma zjistíte co je zač. Bude to žánr, který je vám blízký nebo to bude váš pravý opak? Nechte se překvapit.

Literární soutěž

Městská knihovna Neratovice vyhlašuje VI. ročník literární soutěže “Neratovice žijí!?” na téma „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“.

Soutěž potrvá od 2. 10. 2023 do 31. 1. 2024.

_________________________________________________________________________________________________________

Akce v Týdnu knihoven

Pondělí 2. října
9.45Dopolední hrátky se slovy a řádky
10 hDopolední hrátky se slovy a řádky
15 hTvůrčí psaní pro děti
16 hTvůrčí psaní pro teenagery
Úterý 3. října
14 h Knižní dílna se Sylvou Šporkovou, 70 Kč
Středa 4. října
14 h Deskové hry pro děti
16 h Hlavy otevřené tipy a triky pro usnadnění studia
17 h Klub fantastiky
Čtvrtek 5. října
16 hPohádkový čtvrtek

Smaragdový ostrov Irsko

Cestovatelská přednáška Jakuba Greschla

Pondělí 4. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Cesty po zeleném ostrově Irsko, kde navštívíme jak Severní Irsko, tak i Irskou republiku, například Moherské útesy, Dublin, Obrův chodník či Belfast. Budeme se bavit o folku a Whiskey… Navštívíme i krásné hrady, údolí či třeba vodopád Torc.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Nejhezčí hory Skotska

Cestovatelská přednáška Davida Hainalla

Pondělí 18. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky.

To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame. Dlouhá cesta do Skotska bude zpříjemněna návštěvou Amsterdamu. Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond a přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp.

Žádný výlet do Skotska by nebyl kompletní bez nezapomenutelného údolí Glen Coe nebo mýtického jezera Loch Ness. Kromě přírody nelze opomenout ani díla vytvořená rukou člověka, ať už známý železniční viadukt Glenfinnan, palírnu whisky nebo soustavu zdymadel Kaledonského kanálu. Pokoříme nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) i druhou nejvyšší horu Ben Macdui (1309 m). Na závěr si prohlédneme Edinburgh s jeho křivolakými uličkami, středověkým hradem i neobvyklým pozůstatkem divoké přírody hned u centra – skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Malopolsko

Cestovatelská beseda Pavla Chluma a Petra Kvardy

Pondělí 25. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Malopolsko je jedna z šestnácti polských vojvodství. Tato oblast Polska je pro většinu Čechů málo známá. Malopolsko je však nádherná krajina plná hradů, skal, technických památek i kopců. Malopolsko je i krajina dolů, štol i jezer. Během naší cesty navštívíme i vojvodství Podkarpatské a prozkoumáme tak polsko-ukrajinského pohraničí. Vedla nás sem touha poznat nedalekou, avšak dost opomíjenou oblast jihovýchodního Polska, která nás přesvědčila k návštěvě a rozhodně jsme nelitovali.

Povězte sami… Věděli jste třeba, že se pár kilometrů za českou hranicí nachází poušť?

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Karélie, země tisíců jezer a lidových pěvců

Cestovatelská beseda Libora Drahoňovského

Pondělí 9. října od 18 h

Vstupné 70 Kč

Beseda je věnována autonomní republice Karélii, zapomenuté severoevropské končině uchvacující nejen spoustou jezer, žulovými skalisky, lesy a bažinami, ale také kláštery, dřevěnými domky i malebnými kaplemi a kostely.

Karélie se stala zemí zaslíbenou pro etnografy, kteří u karelských lidových vypravěčů zapisovaly runy, dlouhé eposy. Přijížděl sem i Elias Lennrot, který své zápisky zpracoval ve své Kalevale, nejslavnějším díle finské literatury. Ve vsích, kde žije ruské obyvatelstvo se podařilo nasbírat takové množství bylin jako nikde v Rusku, kde už dávno upadly téměř v zapomnění.

Karelská borovice má dobrý zvuk u tesařů, karelská bříza u truhlářů, z místního železa se vyráběly zbraně, které napomáhaly k vítězstvím ruských armád. Karelská žula přišla vhod pro velkolepé stavby v Sankt Petěrburgu i pro náhrobek Napoleona v Paříži či Leninova mauzolea. V Kárelii se těží také jedinečný šungit. Zdejší příroda umí být drsná i přívětivá, depresivně ponurá i neskutečně krásná.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Krása, vývoj a taje neurochirurgie

Záznam online přednášky v knihovně ve středu 11. října od 16 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme snídani – kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

O mozku a neurochirurgii pohovoří prof. Vladimír Beneš. Ten ukáže nejen minulost, se kterou jej pojí rodová tradice, kdy se mohl doslova dívat pod ruce svému otci, ale také nahlédneme do fascinující budoucnosti oboru, ve kterém je považován za celosvětovou elitu.

1 000 000 000 000 000 je počet neuronů v jednom jediném lidském mozku. To z něj dělá nejsložitější zařízení, které existuje v přírodě. Není proto divu, že prof. Vladimír Beneš , host této B&B, bez nadsázky tvrdí, že celosvětová internetová síť je proti jednomu lidskému mozku jen dětská hračka.

Dále se dozvíte

  • proč EBM (medicína založená na důkazech) nemusí stačit,
  • kdy zpozornět a začít si hledat jiného lékaře,
  • jak si stojíme v neurochirurgii v kontextu se světem,
  • několik konkrétních úspěšých příkladů z praxe,
  • zda lze transplantovat mozek,
  • co čeká neurochirurgii v kontextu rozmachu technologií v budoucnosti,

a mnoho dalšího.

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

Poznáváme naše houby

Přednáška mykologa Jaroslava Malého

Pondělí 16. října od 18 h

Vstupné 70 Kč


Přestože je houbaření takovým českým „národním sportem“, běžní houbaři toho o houbách mnoho nevědí. Na přednášce se dozvíme, které jsou nejnebezpečnější jedovaté houby, zdravotně prospěšné druhy nebo houby využitelné v kuchyni a mnoho dalších zajímavostí, které se většinou nezmiňují ani v atlasech.


Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Landroverem na Aljašku a dál pěšky

Cestovatelská beseda Aleny Malejové a Marie Šnajdrové

Pondělí 23. října od 18 h

Vstupné 70 Kč

Dostaly jsme nabídku, co se neodmítá – na pár měsíců starého Landrovera Defendera. A my s ním vyrazily přes širou Kanadu až na náš vysněný divoký sever – na Aljašku.
Jak asi vypadalo 13000 km v autě, pro které se na severu nedají sehnat náhradní díly? Jak se dvě holky popraly s cestou mimo asfaltky? A jak se v takovém Defenderovi vůbec žije?
To se formou fotografií, videí i písní na ukulele dozvíte na našich přednáškách. Ale především to bude o setkání s divočinou. O strachu, jaký jsme zažily, když na nás běžel grizzly. O kráse divokých zvířat i náročnosti chození v oblastech, kde neexistují traily. O mizejících ledovcích.
Aljaška je nazývána „poslední hranicí“ – pro nás to byla hranice civilizovaného světa, našeho strachu i schopnosti žít v divočině.


Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Na kole přes Afriku

Cestovatelská beseda Tadeáše Šímy

Pondělí 30. října od 18 h

Vstupné 70 Kč

Jako šestadvacetiletý se Tadeáš Šíma z Prachatic vydal na sólovou expedici přes Afriku a přejel celý kontinent od severu až na jih. V roce 2016 vyjel na kole z Prachatic s cílem došlapat do Kapského Města v Jihoafrické republice. Ovšem jeho cesta skončila už v Maroku, kde ho parta zlodějů připravila o kolo. O rok později však vyrazil znovu, tentokrát z marockého města Tangier až do Kapského Města nakonec dorazil. Během sedmi měsíců ujel na kole 13 000 kilometrů a navštívil 15 států černého kontinentu.

Povídání o tom, jak bolí zadek po půl roce na kole, o strachu ze tmy, kde v Africe hledat nejhezčí holky, jak chránit slony v Kongu, nebo jak se chytá slepice kolem jezírka s krokodýly.

 


Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.