Studenti

Vycházka za B. Smetanou do Obříství

Sobota 13. dubna 9–13 h

Návštěva památníku Bedřicha Smetany v Obříství – Semilkovicích, kde je v 10 hodin zamluvena prohlídka expozice s průvodcem.

Zájemci o společnou cestu se sejdou na zastávce busu 348 Dům kultury směr Štěpánský most s odjezdem v 9.19 hodin. Na Štěpáně přestoupíme v 9,42 na bus 470 do zastávky Obříství, Dušníky. Po prohlídce památníku je program již individuální.

Zpáteční autobus č. 470 odjíždí z Dušník ve 12.03 či Obříství – návsi ve 12.05. Na Štěpáně je nutný přestup na bus 348 ve 12,22 (příjezd k Domu kultury ve 12,32 hodin).

Vstupné: základní 50 Kč, snížené (senioři, studenti…) 30 Kč

Jízdné si každý platí dle svého tarifu (základní cena jízdenky z Neratovic do Obříství je 30 Kč)

Více informací: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

S batohem napříč Marokem

Cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové

Pondělí 25. března od 18 h

Vstupné 70 Kč

Za 90 minut prožijete to NEJ z měčního putování Marokem. Prostřednictvím fotografií, videí a vyprávění se vydáme do exotické země plné barev, vůní a stylů. Zažijeme, jaké to je putovat s batohem na zádech odlehlými končinami muslimské země, kde je často problém se domluvit, kde lidé chodí zahalení a mají zcela jiné zvyky, tradice i chování.

Navštívíme středověká opevněná města, tržiště, berberské pevnosti a pohádkové paláce. Přejdeme nejvyšší horský masiv severní Afriky, čtyřtisícový Velký Atlas s barevnými horami, mohutnými štíty a hlubokými soutěskami.

Zažijeme podmanivou atmosféru hliněných berberských vesnic, kde lidé žijí stejně jako jejich předci před 100 lety. Budeme usínat pod noční oblohou plnou hvězd, vykoupeme se v divokém Atlantiku a necháme se společně uhranout krásou Sahary, největší pouště světa.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Design jedlé přírodní zahrady

přednáška Petry Vodenkové

Čtvrtek 4. dubna od 18 h

Vstupné 70 Kč

Co je jedlá přírodní zahrada?

Ekozahrady, biozahrady, permakulturní i přírodní zahrady se snaží odkoukat, jak to dělá příroda. Taková zahrada je různorodá, produktivní, stabilní, trvalá, odolná, samoudržitelná, efektivní. Podle stejných zásad lze tvořit zahradu, kde panuje přírodní harmonie a rovnováha.

Až do roku 1945 byla většina evropských konzumentů zároveň pěstiteli, dokonce i obyvatelé měst měli svůj záhumenek nebo zahrádku se záhony. Ještě v pokročilém 19. století by si žádný architekt nedovedl představit rodinný dům bez záhonů se zeleninou.

Ovocné stromy rostly přímo před okny a malý sad na dvorku patřil k samozřejmostem podobně jako dnes připojení k elektrické nebo vodovodní síti. Bez ohledu na to zda šlo o činžák nebo palác boháčů.

Jedlá přírodní zahrada voní, bzučí, zpívá, chutná, je jedinečná a lze ji vnímat všemi smysly.

Petra Vodenková, zkušená designérka přírodních zahrad, lektorka a propagátorka tvorby jedlých přírodních zahrad

Tvoří návrhy jedlých přírodních zahrad i jednotlivých záhonů s důrazem na plodící dřeviny a jedlé byliny. Přednáší o jedlých trvalkách, netradičních plodících dřevinách, půdě a přírodních zahradách. Certifikuje přírodní zahrady.

Má teoretické znalosti, ale především spoustu zkušeností z vytvořených zahrad, vlastní zahrady a hektarového pozemku. Jejím cílem je tvořit design, který respektuje přírodní procesy a zároveň poskytuje hojnost ovoce, ořechů, léčivých a jedlých bylin nejen nám, ale i všem organismům a živočichům se kterými prostor sdílíme a díky nimž to celé funguje.


Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Prodejní výstava Moonwood Books a burza Fantastiky

Sobota 16. března od 9 hodin

Vstup zdarma

Knihovna je otevřena a bude též poskytovat všechny běžné služby.

Prodejní výstava Moonwood Books

Prodejní přehlídka dětských anglickojazyčných knih ve spolupráci s Moonwood and Children’s Booksellers Worldwide. Přijďte se potěšit se zahraniční cizojazyčnou literaturou pro děti a vybrat si pěkné knížky do vaší domácí knihovničky.

Burza Fantastiky

Prodej knih od 5 Kč pro všechny milovníky fantasy.

 

Více info na: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

 

 

Karnátaka

Cestovatelská přednáška Topi Piguly
 
Čtvrtek 11. dubna od 18 h
 
Vstupné 70 Kč
 
Stát Karnataka je jen jedním z 28 států a osmi svazových teritorií Indie. Leží v jihozápadní části země a běloch je tam poměrně vzácnost. To v praxi znamená, že se s vámi jako s exotem chce každý vyfotit. Teoreticky se tam dají vidět tygři, prakticky zoborožci, desítky luňáků, mohutné veverky ratufy i obrovské vodopády.
Pokud byste se tam chystali jen na víkend, rozhodně se zastavte v dávnověkém městě Hampi, pokud pojedete na měsíc, stejně uvidíte z celé karnatacké krásy a hinduistické zbožnosti jen zlomek. A my měli to štěstí, že jsme „chytili slavnost”, která se koná jen jednou ročně. Prostě… máte se na co těšit.

 

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

 

Toulky mezi Labem a Sázavou

Přednáška spisovatelky Jany Jůzlové
 
Pondělí 15. dubna od 18 h
 
Vstupné 70 Kč
 
Představme si takový čtyřúhelník s Polabím na severu, Železnými horami na východě, Sázavou na jihu a na západě zasahující téměř k Praze. Co v něm najdeme? Českobrodsko. Kouřimsko. Černokostelecko. Kutnohorsko. Zbraslavicko. Čáslavsko. Podhůří Železných hor. A úplně malé naťuknutí směrem k Vysočině.
Vydáme se do několika půvabných historických měst, jimž vévodí Kutná Hora, ale své dějiny a pamětihodnosti nám představí i Český Brod, Kostelec nad Černými lesy, Zásmuky, Kouřim, Uhlířské Janovice, Čáslav, Ronov nad Doubravou, Golčův Jeníkov, Habry a Světlá nad Sázavou. Dále podnikneme výlety krásnou přírodou, navštívíme kouzelné zámky, tajemná hradiště i zajímavá muzea, budeme obdivovat židovské památky, starobylé kostely či romantické vodní toky.
 
Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz
 
Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

O jarních bylinkách, jejich léčivé síle a magické moci

Přednáška Jarmily Mandžukové
 
Pondělí 6. května od 18 h
 
Vstupné 70 Kč
 
Léčivé bylinky jsou již od pradávna součástí lidového léčitelství a největší sílu mají právě na jaře, kdy se příroda probouzí po zimním spánku. Nabízí nám spoustu možností, jak zregenerovat organismus, očistit tělo a cítit se lépe. Bylinky mají i magickou moc a lze je využít ve prospěch lásky a štěstí.
 
Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz
 
Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.
 

Brain&Breakfast – Hranice, komunikace a vztahy v kontextu hrubnoucí společnosti

Záznam online přednášky v knihovně ve čtvrtek 16. května od 16:30 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

Jak si vymezit své hranice, jak správně reagovat a co dělat, když se cítíte být v ohrožení? Tak nejen s tím poradila na listopadové Brain&Breakfast Linda Štucbartová, která se aktuálně věnuje šíření unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny.

Linda Štucbartová je členkou Výkonné rady Česko-izraelské smíšené komory, kde vede sekci Věda, výzkum a inovace. Jejím nejnovějším projektem je šíření unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny, za který získala ocenění Srdcař roku hl. Města Prahy 2022, nominaci na Ženu roku 2022 a skončila v semifinále cen SDGs Asociace společenské odpovědnosti. Letos je nominována na cenu Diversity Role model regionu CEE.
Současně se věnuje aktivitám ve firmě Diversio, která propojuje komerční a akademickou sféru. Realizovala projekty např. Women in Tech nebo společně s NF Neuron programy pro mladé vědce v Izraeli.

Každá 3. žena, 4. dítě, 6. chlapec a 10. muž se setkali ve svém životě vůči své osobě s násilím.

Co je Sebeobrana pro všechny

Linda je u nás průkopnicí unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny, tzv. Empoerment Self Defense. Je to přístup k obraně, kdy se nejedná přímo jen o fyzickou obranu v podobě bojových sportů. Ne každý je totiž sportovní typ, a přesto se chce umět ubránit.

V některých zemích je tento koncept součástí výuky ve školách a průkazně to napomáhá k omezení šikany, lepší komunikaci mezi učiteli a žáky i pohodovější atmosféře v celé instituci. U nás tomu tak zatím není, ale snad se blýská na lepší časy i díky úžasné práci Lindy.

Být v bezpečí a zažít křivdu či bojovat o spravedlnost a být v ohrožení

Být v bezpečí nemusí vždy znamenat „zažít“ spravedlnost. Je důležité si uvědomit, kdy nám stojí za danou věc „bojovat“. Pokud vás chce někdo okrást- o kabelku, mobil atp. pak je lepší o věci nebojovat, “odevzdat” a utéct do bezpečí a zavolat o pomoc. Jediný důležitý okamžik, kdy je potřeba bojovat je tehdy, když jde opravdu o život a při tom i hrát o čas a hledat možnosti úniku.

Domácí násilí se v období covidu zvýšilo o 50 % podle průzkumu neziskových organizací, které se tomuto tématu věnují.

5 principů, jak si vymezit své hranice

Koncept Sebeobrana pro všechny vás naučí, jak si vymezit své hranice a jak se zachovat, když se cítíte být v ohrožení. A to aniž byste byli vyznavači bojového umění. Linda nám představila 5 principů podle, kterých se chovat v případě nebezpečí:

MYSLI – využívejte svou intuici a nezapomeňte na prevenci
ZAKŘIČ – naučte se ovládat správně svůj hlas/křičet, vymezit si své hranice a říkat jasné NE
UTÍKEJ – hledejte způsob, jak konflikt ukončit
BOJUJ – ovládejte jednoduché fyzické techniky, které použijete, když vám jde o život
SDÍLEJ – mějte až 5 osob, kterým se můžete svěřit. Je pak větší šance, že vám alespoň jedna z nich uvěří a podpoří

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

Po Jordánsku s batohem

Cestovatelská beseda Radky Tkáčikové

Čtvrtek 4. ledna od 18 h

Vstupné 70 Kč

250 km pěšky Jordánskem, do fascinující Petry přicházíme ze severu a po té i z jihu pěšky přes poušť, kaňony, skalní oblasti….trek, který je zařazen mezi 15 nejkrásnějších na světě a další osamocené rajzování přenádhernou krajinou. Wadi Rum, poušť kterou si zamilujete, skalní masívy čnící nad dunami, beduíni, příběh Lawrence z Arabie zde ožívá.
Mrtvé moře, které pomalu, ale jistě vysychá, Rudé moře na jihu země.
Zachovalé římské město Jerash, posvátná hora, nebo kde zemřel Mojžíš, pulsující orientální tržiště v Ammanu, staré kostely v Madabě s mozaikovou mapou.

Jordánsko trochu jinak, spousta překvapení a veselé příběhy.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Je nám ctí… Vladislav Beneš

Středa 10. ledna od 19 h

Vstupné 100 Kč

Společenský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou připravil další příjemné posezení u sklenky v neratovickém Jazzclubu v rámci cyklu Je nám ctí…, tentokráte s dlouholetým sólistou Činohry Národního divadla, skvělým dabérem a pedagogem Vladislavem Benešem. Můžete se těšit na povídání o herecké práci, o práci pedagoga a o životě, které bude okořeněno humorem i životní moudrostí.

Vstupenky lze zakoupit osobně ve Společenském domě Neratovice nebo online.

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.