Dospělé

Vycházka za B. Smetanou do Obříství

Sobota 13. dubna 9–13 h

Návštěva památníku Bedřicha Smetany v Obříství – Semilkovicích, kde je v 10 hodin zamluvena prohlídka expozice s průvodcem.

Zájemci o společnou cestu se sejdou na zastávce busu 348 Dům kultury směr Štěpánský most s odjezdem v 9.19 hodin. Na Štěpáně přestoupíme v 9,42 na bus 470 do zastávky Obříství, Dušníky. Po prohlídce památníku je program již individuální.

Zpáteční autobus č. 470 odjíždí z Dušník ve 12.03 či Obříství – návsi ve 12.05. Na Štěpáně je nutný přestup na bus 348 ve 12,22 (příjezd k Domu kultury ve 12,32 hodin).

Vstupné: základní 50 Kč, snížené (senioři, studenti…) 30 Kč

Jízdné si každý platí dle svého tarifu (základní cena jízdenky z Neratovic do Obříství je 30 Kč)

Více informací: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

S batohem napříč Marokem

Cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové

Pondělí 25. března od 18 h

Vstupné 70 Kč

Za 90 minut prožijete to NEJ z měčního putování Marokem. Prostřednictvím fotografií, videí a vyprávění se vydáme do exotické země plné barev, vůní a stylů. Zažijeme, jaké to je putovat s batohem na zádech odlehlými končinami muslimské země, kde je často problém se domluvit, kde lidé chodí zahalení a mají zcela jiné zvyky, tradice i chování.

Navštívíme středověká opevněná města, tržiště, berberské pevnosti a pohádkové paláce. Přejdeme nejvyšší horský masiv severní Afriky, čtyřtisícový Velký Atlas s barevnými horami, mohutnými štíty a hlubokými soutěskami.

Zažijeme podmanivou atmosféru hliněných berberských vesnic, kde lidé žijí stejně jako jejich předci před 100 lety. Budeme usínat pod noční oblohou plnou hvězd, vykoupeme se v divokém Atlantiku a necháme se společně uhranout krásou Sahary, největší pouště světa.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Design jedlé přírodní zahrady

přednáška Petry Vodenkové

Čtvrtek 4. dubna od 18 h

Vstupné 70 Kč

Co je jedlá přírodní zahrada?

Ekozahrady, biozahrady, permakulturní i přírodní zahrady se snaží odkoukat, jak to dělá příroda. Taková zahrada je různorodá, produktivní, stabilní, trvalá, odolná, samoudržitelná, efektivní. Podle stejných zásad lze tvořit zahradu, kde panuje přírodní harmonie a rovnováha.

Až do roku 1945 byla většina evropských konzumentů zároveň pěstiteli, dokonce i obyvatelé měst měli svůj záhumenek nebo zahrádku se záhony. Ještě v pokročilém 19. století by si žádný architekt nedovedl představit rodinný dům bez záhonů se zeleninou.

Ovocné stromy rostly přímo před okny a malý sad na dvorku patřil k samozřejmostem podobně jako dnes připojení k elektrické nebo vodovodní síti. Bez ohledu na to zda šlo o činžák nebo palác boháčů.

Jedlá přírodní zahrada voní, bzučí, zpívá, chutná, je jedinečná a lze ji vnímat všemi smysly.

Petra Vodenková, zkušená designérka přírodních zahrad, lektorka a propagátorka tvorby jedlých přírodních zahrad

Tvoří návrhy jedlých přírodních zahrad i jednotlivých záhonů s důrazem na plodící dřeviny a jedlé byliny. Přednáší o jedlých trvalkách, netradičních plodících dřevinách, půdě a přírodních zahradách. Certifikuje přírodní zahrady.

Má teoretické znalosti, ale především spoustu zkušeností z vytvořených zahrad, vlastní zahrady a hektarového pozemku. Jejím cílem je tvořit design, který respektuje přírodní procesy a zároveň poskytuje hojnost ovoce, ořechů, léčivých a jedlých bylin nejen nám, ale i všem organismům a živočichům se kterými prostor sdílíme a díky nimž to celé funguje.


Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Prodejní výstava Moonwood Books a burza Fantastiky

Sobota 16. března od 9 hodin

Vstup zdarma

Knihovna je otevřena a bude též poskytovat všechny běžné služby.

Prodejní výstava Moonwood Books

Prodejní přehlídka dětských anglickojazyčných knih ve spolupráci s Moonwood and Children’s Booksellers Worldwide. Přijďte se potěšit se zahraniční cizojazyčnou literaturou pro děti a vybrat si pěkné knížky do vaší domácí knihovničky.

Burza Fantastiky

Prodej knih od 5 Kč pro všechny milovníky fantasy.

 

Více info na: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

 

 

Karnátaka

Cestovatelská přednáška Topi Piguly
 
Čtvrtek 11. dubna od 18 h
 
Vstupné 70 Kč
 
Stát Karnataka je jen jedním z 28 států a osmi svazových teritorií Indie. Leží v jihozápadní části země a běloch je tam poměrně vzácnost. To v praxi znamená, že se s vámi jako s exotem chce každý vyfotit. Teoreticky se tam dají vidět tygři, prakticky zoborožci, desítky luňáků, mohutné veverky ratufy i obrovské vodopády.
Pokud byste se tam chystali jen na víkend, rozhodně se zastavte v dávnověkém městě Hampi, pokud pojedete na měsíc, stejně uvidíte z celé karnatacké krásy a hinduistické zbožnosti jen zlomek. A my měli to štěstí, že jsme „chytili slavnost”, která se koná jen jednou ročně. Prostě… máte se na co těšit.

 

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

 

Toulky mezi Labem a Sázavou

Přednáška spisovatelky Jany Jůzlové
 
Pondělí 15. dubna od 18 h
 
Vstupné 70 Kč
 
Představme si takový čtyřúhelník s Polabím na severu, Železnými horami na východě, Sázavou na jihu a na západě zasahující téměř k Praze. Co v něm najdeme? Českobrodsko. Kouřimsko. Černokostelecko. Kutnohorsko. Zbraslavicko. Čáslavsko. Podhůří Železných hor. A úplně malé naťuknutí směrem k Vysočině.
Vydáme se do několika půvabných historických měst, jimž vévodí Kutná Hora, ale své dějiny a pamětihodnosti nám představí i Český Brod, Kostelec nad Černými lesy, Zásmuky, Kouřim, Uhlířské Janovice, Čáslav, Ronov nad Doubravou, Golčův Jeníkov, Habry a Světlá nad Sázavou. Dále podnikneme výlety krásnou přírodou, navštívíme kouzelné zámky, tajemná hradiště i zajímavá muzea, budeme obdivovat židovské památky, starobylé kostely či romantické vodní toky.
 
Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz
 
Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

O jarních bylinkách, jejich léčivé síle a magické moci

Přednáška Jarmily Mandžukové
 
Pondělí 6. května od 18 h
 
Vstupné 70 Kč
 
Léčivé bylinky jsou již od pradávna součástí lidového léčitelství a největší sílu mají právě na jaře, kdy se příroda probouzí po zimním spánku. Nabízí nám spoustu možností, jak zregenerovat organismus, očistit tělo a cítit se lépe. Bylinky mají i magickou moc a lze je využít ve prospěch lásky a štěstí.
 
Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz
 
Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.
 

Osobnost regionu: Alois V. Kubý

Přednáška kostelnice Marty Doležalové
 
Pondělí 13. května od 18 h
 
Vstupné zdarma
 
Přednáška Marty Doležalové, kostelnice od sv. Jakuba v Libiši, o páteru Aloisi Kubém, který byl velkým člověkem po stránce fyzické, ale i srdcem. V našem regionu byl známou osobností nejen na úředních místech, ale především u obyčejných lidí. Se svými znalostmi, touhou pomáhat ostatním, naslouchat jim a nacházet cesty tam, kde si mnozí mysleli, že ta jejich právě končí, byl obrovským pomocníkem.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Brain&Breakfast – Hranice, komunikace a vztahy v kontextu hrubnoucí společnosti

Záznam online přednášky v knihovně ve čtvrtek 16. května od 16:30 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

Jak si vymezit své hranice, jak správně reagovat a co dělat, když se cítíte být v ohrožení? Tak nejen s tím poradila na Brain&Breakfast Linda Štucbartová, která se aktuálně věnuje šíření unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny.

Linda Štucbartová je členkou Výkonné rady Česko-izraelské smíšené komory, kde vede sekci Věda, výzkum a inovace. Jejím nejnovějším projektem je šíření unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny, za který získala ocenění Srdcař roku hl. Města Prahy 2022, nominaci na Ženu roku 2022 a skončila v semifinále cen SDGs Asociace společenské odpovědnosti. Letos je nominována na cenu Diversity Role model regionu CEE.
Současně se věnuje aktivitám ve firmě Diversio, která propojuje komerční a akademickou sféru. Realizovala projekty např. Women in Tech nebo společně s NF Neuron programy pro mladé vědce v Izraeli.

Každá 3. žena, 4. dítě, 6. chlapec a 10. muž se setkali ve svém životě vůči své osobě s násilím.

Co je Sebeobrana pro všechny

Linda je u nás průkopnicí unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny, tzv. Empoerment Self Defense. Je to přístup k obraně, kdy se nejedná přímo jen o fyzickou obranu v podobě bojových sportů. Ne každý je totiž sportovní typ, a přesto se chce umět ubránit.

V některých zemích je tento koncept součástí výuky ve školách a průkazně to napomáhá k omezení šikany, lepší komunikaci mezi učiteli a žáky i pohodovější atmosféře v celé instituci. U nás tomu tak zatím není, ale snad se blýská na lepší časy i díky úžasné práci Lindy.

Být v bezpečí a zažít křivdu či bojovat o spravedlnost a být v ohrožení

Být v bezpečí nemusí vždy znamenat „zažít“ spravedlnost. Je důležité si uvědomit, kdy nám stojí za danou věc „bojovat“. Pokud vás chce někdo okrást- o kabelku, mobil atp. pak je lepší o věci nebojovat, “odevzdat” a utéct do bezpečí a zavolat o pomoc. Jediný důležitý okamžik, kdy je potřeba bojovat je tehdy, když jde opravdu o život a při tom i hrát o čas a hledat možnosti úniku.

Domácí násilí se v období covidu zvýšilo o 50 % podle průzkumu neziskových organizací, které se tomuto tématu věnují.

5 principů, jak si vymezit své hranice

Koncept Sebeobrana pro všechny vás naučí, jak si vymezit své hranice a jak se zachovat, když se cítíte být v ohrožení. A to aniž byste byli vyznavači bojového umění. Linda nám představila 5 principů podle, kterých se chovat v případě nebezpečí:

MYSLI – využívejte svou intuici a nezapomeňte na prevenci
ZAKŘIČ – naučte se ovládat správně svůj hlas/křičet, vymezit si své hranice a říkat jasné NE
UTÍKEJ – hledejte způsob, jak konflikt ukončit
BOJUJ – ovládejte jednoduché fyzické techniky, které použijete, když vám jde o život
SDÍLEJ – mějte až 5 osob, kterým se můžete svěřit. Je pak větší šance, že vám alespoň jedna z nich uvěří a podpoří

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

Čtenářská výzva: Nobelisté

Od března do září vyhlašujeme čtenářskou výzvu spojenou s nositeli Nobelovy ceny za literaturu, jejichž díla budou pro inspiraci v knihovně vystavena.

CÍL VÝZVY
Cílem je každý měsíc přečíst alespoň 1 knihu od autora podle daných kritérií.

ODMĚNA ZA SPLNĚNÍ VÝZVY
Na každého, kdo přečte alespoň 4 knihy, čeká knižní odměna.


Z čtenářů, kteří splní výzvu kompletně a přečtou 7 knih, vylosujeme dva výherce. Ty odměníme knižní cenou a navíc poukázkou do knihkupectví v hodnotě 500 Kč.

TÉMA NA KAŽDÝ MĚSÍC
1) BŘEZEN – Spisovatelky
2) DUBEN – Dramatici, povídkáři
3) KVĚTEN – Básníci
4) ČERVEN – Autoři autobiografií, deníků, vzpomínek, esejů
5) ČERVENEC – Starší evropští prozaici
6) SRPEN – Novodobí evropští prozaici
7) ZÁŘÍ – Mimoevropští autoři

SEZNAM AUTORŮ
Pokud v daném měsíci nestihnete přečíst knihu nebo už je vypůjčená ta kterou jste zrovna chtěli, nevadí. Knihy můžete číst a doplňovat do svého lístku i dodatečne. V tomto seznamu najdete všechny autory a  nositele Nobelovy ceny. Knihy si u nás můžete rezervovat online a přečíst později.

BŘEZEN – Nositelky Nobelovy ceny za literaturu

1909 Selma Lagerlöfová (Švédsko)
1928 Sigrid Undsetová (Norsko)
1938 Pearl S. Bucková (USA)
1991 Nadine Gordimerová (Jihoafrická republika)
1993 Toni Morrisonová (USA)
2004 Elfriede Jelineková (Rakousko)
2009 Herta Müllerová (Rumunsko/Německo)
2013 Alice Munroová (Kanada)

DUBEN – Dramatici, povídkáři

1911 Maurice Maeterlinck (Belgie)
1925 George Bernard Shaw (Irsko)
1934 Luigi Pirandello (Itálie)
2004 Elfriede Jelineková (Rakousko)

Mistři povídek

1923 William Butler Yeats (Irsko)
1933 Ivan Alexejevič Bunin (Rusko/Francie)
1946 Hermann Hesse (Německo)
1961 Ivo Andrić (Jugoslavie)
2019 Peter Handke Rakousko

KVĚTEN – Básníci

1913 Rabíndranáth Thákur (Indie)
1948 Thomas Stearns Eliot (USA)
1958 Boris Pasternak (Sovětský svaz)
1960 Saint-John Perse (Francie)
1971 Pablo Neruda (Chile)
1984 Jaroslav Seifert (Československo)
1987 Josif Brodskij (SSSR/USA)1987
2016 Bob Dylan (USA)

ČERVEN – autobiografie, deníky, vzpomínky, eseje

1933 Ivan Alexejevič Bunin (Rusko/Francie)
1934 Luigi Pirandello (Itálie)
1946 Hermann Hesse (Německo)
1949 William Faulkner (USA)
1958 Boris Pasternak (Sovětský svaz)
1961 Ivo Andrić (Jugoslavie)
1971 Pablo Neruda (Chile)
Josif Brodskij (SSSR/USA)
1953 Winston Churchill
1957 Albert Camus
1964 Jean-Paul Sartre
1980 Czesław Miłosz
1981 Elias Canetti

ČERVENEC – Starší evropští autoři jako nositelé Nobelovy ceny za prózu (do roku 1999)

1929 Thomas Mann (Německo)
1932 John Galsworthy (Spojené království)
1944 Hermann Hesse (Německo)
1947 André Gide (Franice)
1999 Günter Grass Německo

SRPEN – Novodobí evropští autoři jako nositelé Nobelovy ceny za prózu

2002 Imre Kertész Maďarsko
2004 Elfriede Jelineková (Rakousko)
2009 Herta Müllerová (Rumunsko/Německo)
2014 Patrick Modiano Francie
2015 Světlana Alexijevičová (Bělorusko)
2017 Kazuo Ishiguro (Spojené království)
2018 Olga Tokarczuková (Polsko)
2019 Peter Handke Rakousko
2022 Annie Ernauxová (Francie)
2023 Jon Fosse (Norsko)

ZÁŘÍ – Mimoevropští autoři

1994 Kenzaburó Óe (Japonsko)
2001 Vidiadhar Surajprasad Naipaul (Trinidad a Tobago)
2003 John Maxwell Coetzee (Jihoafrická republika)
2010 Mario Vargas Llosa (Peru)
2021 Abdulrazak Gurnah (Tanzanie)