Dospělé

Týden knihoven

Amnestie

Pokud nám v Týdnu knihoven přinesete dlužné výpůjčky, odpustíme vám zpozdné!

Knižní tvořivá dílna

Přijďte si v Týdnu knihoven vyrobit svůj vlastní sešitek, obal na oblíbenou knížku či neobvyklou záložku! Přijďte se inspirovat, třeba se přidáte. Dílnu povede lektorka Sylva Šporková, též autorka knížek Scrapbooking, Korálkové vánoční ozdoby, Kouzlení s razítky aj. vydaných nakladatelstvím Grada.

Literární kvíz

V oddělení pro dospělé bude po celý týden možnost vyluštit literární kvíz o zajímavé knižní ceny.

Rande naslepo s knihou

Už nevíte co číst? Vydejte se na rande naslepo s knihou. Vyberte si u nás jednu z dárkově zabalených knih a teprve doma zjistíte co je zač. Bude to žánr, který je vám blízký nebo to bude váš pravý opak? Nechte se překvapit.

Literární soutěž

Městská knihovna Neratovice vyhlašuje VI. ročník literární soutěže “Neratovice žijí!?” na téma „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“.

Soutěž potrvá od 2. 10. 2023 do 31. 1. 2024.

_________________________________________________________________________________________________________

Akce v Týdnu knihoven

Pondělí 2. října
9.45Dopolední hrátky se slovy a řádky
10 hDopolední hrátky se slovy a řádky
15 hTvůrčí psaní pro děti
16 hTvůrčí psaní pro teenagery
Úterý 3. října
14 h Knižní dílna se Sylvou Šporkovou, 70 Kč
Středa 4. října
14 h Deskové hry pro děti
16 h Hlavy otevřené tipy a triky pro usnadnění studia
17 h Klub fantastiky
Čtvrtek 5. října
16 hPohádkový čtvrtek

Smaragdový ostrov Irsko

Cestovatelská přednáška Jakuba Greschla

Pondělí 4. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Cesty po zeleném ostrově Irsko, kde navštívíme jak Severní Irsko, tak i Irskou republiku, například Moherské útesy, Dublin, Obrův chodník či Belfast. Budeme se bavit o folku a Whiskey… Navštívíme i krásné hrady, údolí či třeba vodopád Torc.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Nejhezčí hory Skotska

Cestovatelská přednáška Davida Hainalla

Pondělí 18. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky.

To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame. Dlouhá cesta do Skotska bude zpříjemněna návštěvou Amsterdamu. Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond a přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp.

Žádný výlet do Skotska by nebyl kompletní bez nezapomenutelného údolí Glen Coe nebo mýtického jezera Loch Ness. Kromě přírody nelze opomenout ani díla vytvořená rukou člověka, ať už známý železniční viadukt Glenfinnan, palírnu whisky nebo soustavu zdymadel Kaledonského kanálu. Pokoříme nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) i druhou nejvyšší horu Ben Macdui (1309 m). Na závěr si prohlédneme Edinburgh s jeho křivolakými uličkami, středověkým hradem i neobvyklým pozůstatkem divoké přírody hned u centra – skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Homo digitus – člověčenství v další dekádě

Online přednáška v knihovně ve čtvrtek 21. září od 8.30 do 10 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme snídani – kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

Snažíme se držet krok s AI a připravujeme se na budoucnost jedniček a nul. Do rozvoje AI a svých nových digi skillů investujeme tolik energie, že občas zapomínáme updatovat a připravovat náš duševní prostor a mentální zdraví. Společně se zastavíme a podíváme se na dnešní svět z jiné strany. Nebudeme se bavit o digitálních technologiích, ale o tom jak udržet svou duši vyživenou i v digitální době a o základních kořenech „člověčenství“ v době AI.

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

O důvěře v digiděti

Přednáška s Janem Kršňákem pro rodiče (a další dospělé)

Čtvrtek 21. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Jak děti díky obrazovkám objevují svět a co při tom objevují jejich rodiče.

Máme-li pocit, že se děti v digitálních světech ztrácí, často je to kvůli tomu, že se v nich ztrácíme my sami. Ale tam, kde mezi rodiči a dětmi vládne důvěra, vzájemné porozumění a láska, se nikdo ztratit nemůže. I v digitalizované společnosti jsou pro děti stále těmi nejdůležitějšími zdroji informací rodiče. Třeba se v počítačových hrách a sociálních sítích nevyznáme tolik jako ony, ale stále jim můžeme předat schopnosti, jež jim umožní žít smysluplný, klidný a radostný život. Možná by to za nás mohl udělat internet nebo škola, ale spíše bude lepší, když se do toho pustíme sami.

 • Jaký vliv má zacházení s technologiemi na zdravý vývoj dětí?
 • Jak k technologiím přistupovat v předškolním a jak ve školním věku?
 • Jsou pro děti obrazovky vhodné a od kolika let?
 • Kdy koupit dítěti telefon, kdy jej nechat s počítačem o samotě, kdy mu dovolit přístup na Internet?
 • Co můžeme udělat pro jejich bezpečnost a vlastní klid?

Jak to vnímají samotné děti? Co prožívají děti, když tráví čas na internetu? Co poznávají o světě a jak se zde učí chápat, co znamená být člověkem?Jak se mění krajina dětství, jsou-li po ní rozházeny digitální technologie.

Můžeme se někdy vůbec přestat bát, co všechno se dětem v kyberprostoru může stát? Ano, určitě můžeme. Není to vlastně zase tak složité, řekneme si, jak na to. A k tomu se nad tématem dětí a technologií můžeme ledasčemu přiučit o životě samém.

Děti to zvládnou, když to zvládneme my.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Malopolsko

Cestovatelská beseda Pavla Chluma a Petra Kvardy

Pondělí 25. září od 18 h

Vstupné 70 Kč

Malopolsko je jedna z šestnácti polských vojvodství. Tato oblast Polska je pro většinu Čechů málo známá. Malopolsko je však nádherná krajina plná hradů, skal, technických památek i kopců. Malopolsko je i krajina dolů, štol i jezer. Během naší cesty navštívíme i vojvodství Podkarpatské a prozkoumáme tak polsko-ukrajinského pohraničí. Vedla nás sem touha poznat nedalekou, avšak dost opomíjenou oblast jihovýchodního Polska, která nás přesvědčila k návštěvě a rozhodně jsme nelitovali.

Povězte sami… Věděli jste třeba, že se pár kilometrů za českou hranicí nachází poušť?

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Karélie, země tisíců jezer a lidových pěvců

Cestovatelská beseda Libora Drahoňovského

Pondělí 9. října od 18 h

Vstupné 70 Kč

Beseda je věnována autonomní republice Karélii, zapomenuté severoevropské končině uchvacující nejen spoustou jezer, žulovými skalisky, lesy a bažinami, ale také kláštery, dřevěnými domky i malebnými kaplemi a kostely.

Karélie se stala zemí zaslíbenou pro etnografy, kteří u karelských lidových vypravěčů zapisovaly runy, dlouhé eposy. Přijížděl sem i Elias Lennrot, který své zápisky zpracoval ve své Kalevale, nejslavnějším díle finské literatury. Ve vsích, kde žije ruské obyvatelstvo se podařilo nasbírat takové množství bylin jako nikde v Rusku, kde už dávno upadly téměř v zapomnění.

Karelská borovice má dobrý zvuk u tesařů, karelská bříza u truhlářů, z místního železa se vyráběly zbraně, které napomáhaly k vítězstvím ruských armád. Karelská žula přišla vhod pro velkolepé stavby v Sankt Petěrburgu i pro náhrobek Napoleona v Paříži či Leninova mauzolea. V Kárelii se těží také jedinečný šungit. Zdejší příroda umí být drsná i přívětivá, depresivně ponurá i neskutečně krásná.

Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

Vzdělávací přednášky pro rodiče

Online dotazník k vyplnění pro každého, kdo by měl zájem v knihovně navštěvovat vzdělávací programy pro rodiče.

Vaše odpovědí nám pomohou při výběru témat a termínů konání jednotlivých přednášek.

Krása, vývoj a taje neurochirurgie

Záznam online přednášky v knihovně ve středu 11. října od 16 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme snídani – kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

O mozku a neurochirurgii pohovoří prof. Vladimír Beneš. Ten ukáže nejen minulost, se kterou jej pojí rodová tradice, kdy se mohl doslova dívat pod ruce svému otci, ale také nahlédneme do fascinující budoucnosti oboru, ve kterém je považován za celosvětovou elitu.

1 000 000 000 000 000 je počet neuronů v jednom jediném lidském mozku. To z něj dělá nejsložitější zařízení, které existuje v přírodě. Není proto divu, že prof. Vladimír Beneš , host této B&B, bez nadsázky tvrdí, že celosvětová internetová síť je proti jednomu lidskému mozku jen dětská hračka.

Dále se dozvíte

 • proč EBM (medicína založená na důkazech) nemusí stačit,
 • kdy zpozornět a začít si hledat jiného lékaře,
 • jak si stojíme v neurochirurgii v kontextu se světem,
 • několik konkrétních úspěšých příkladů z praxe,
 • zda lze transplantovat mozek,
 • co čeká neurochirurgii v kontextu rozmachu technologií v budoucnosti,

a mnoho dalšího.

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

Poznáváme naše houby

Přednáška mykologa Jaroslava Malého

Pondělí 16. října od 18 h

Vstupné 70 Kč


Přestože je houbaření takovým českým „národním sportem“, běžní houbaři toho o houbách mnoho nevědí. Na přednášce se dozvíme, které jsou nejnebezpečnější jedovaté houby, zdravotně prospěšné druhy nebo houby využitelné v kuchyni a mnoho dalších zajímavostí, které se většinou nezmiňují ani v atlasech.


Rezervace míst: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.