Ostatní

Prodejní výstava Moonwood Books a burza Fantastiky

Sobota 16. března od 9 hodin

Vstup zdarma

Knihovna je otevřena a bude též poskytovat všechny běžné služby.

Prodejní výstava Moonwood Books

Prodejní přehlídka dětských anglickojazyčných knih ve spolupráci s Moonwood and Children’s Booksellers Worldwide. Přijďte se potěšit se zahraniční cizojazyčnou literaturou pro děti a vybrat si pěkné knížky do vaší domácí knihovničky.

Burza Fantastiky

Prodej knih od 5 Kč pro všechny milovníky fantasy.

 

Více info na: 315 682 307 nebo info@knihovnaneratovice.cz

Během akce se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.

 

 

200 let od narození Bedřicha Smetany

V prostorách knihovny bude v březnu a dubnu k prohlédnutí výstava o životě Bedřicha Smetany.

S výstavou je spojený i kvíz o knižní ceny a vstupenky do Muzea Bedřicha Smetany nebo Českého muzea hudby. Některé odpovědi je možné dohledat v textech plakátů. Kvízy je možné odevzdávat po celý březen.

U příležitosti dvoustého výročí nás také čeká výlet do památníku Bedřicha Smetany v Obříství – Semilkovicích, kde je v sobotu 13. dubna v 10 hodin zamluvena prohlídka expozice s průvodcem.

Vycházka za B. Smetanou do Obříství

Sobota, 13. dubna 09:00–13:00

Návštěva památníku Bedřicha Smetany v Obříství – Semilkovicích, kde je v 10 hodin zamluvena prohlídka expozice s průvodcem.

Zájemci o společnou cestu se sejdou na zastávce busu 348 Dům kultury směr Štěpánský most s odjezdem v 9.19 hodin. Na Štěpáně přestoupíme v 9,42 na bus 470 do zastávky Obříství, Dušníky. Po prohlídce památníku je program již individuální.

Zpáteční autobus č. 470 odjíždí z Dušník ve 12.03 či Obříství – návsi ve 12.05. Na Štěpáně je nutný přestup na bus 348 ve 12,22 (příjezd k Domu kultury ve 12,32 hodin).

Vstupné: základní 50 Kč, snížené (senioři, studenti…) 30 Kč

Jízdné si každý platí dle svého tarifu (základní cena jízdenky z Neratovic do Obříství je 30 Kč)

Doučování s knihovnou

Máte problém s pochopením látky? Potřebujete pomoci s domácím úkolem?

Knihovna od března opět nabízí doučování těchto předmětů:

Doučování AJ pro 1. a 2. st. ZŠ.

Každé úterý od 16 do 17 hodin bude v knihovně přítomna dobrovolnice, která vám s učením angličtiny ráda pomůže.

Doučování ČJ pro 1. st ZŠ

Pokud byste měli zájem o pomoc s českým jazykem, kontaktujte nás na info@knihovnaneratovice.cz nebo 315 682 307 a po domluvě vám  zprostředkujeme doučování v knihovně s naší dobrovolnicí.

__________________________________________________________________________________________________________

Vždy hledáme dobrovolníky nejen na doučování školních předmětů (čeština, matematika, angličtina, prvouka…). Uvítáme i zájemce, kteří se chtějí podělit o své dovednosti (např. hru na hudební nástroj, kreslení nebo práci s PC a jiné). Neváhejte a přijďte s ostatními sdílet své znalosti.

Každému, kdo se rozhodne v knihovně pomáhat, nabízíme zápisné do knihovny zdarma nebo odpuštění registračního poplatku, pokud je již čtenářem. Všechny dobrovolníky vždy na konci roku za jejich pomoc oceníme.

Kontaktujte nás na info@knihovnaneratovice.cz nebo 315 682 307.

Známé osobnosti v knihovně

Knihovna není jen místo, kde se půjčují knihy, ale i místo pro hledání informací, vzdělávání a zábavu.

Pod vedením ředitelky Mgr. Heleny Pinkerové prošla naše knihovna od roku 2015 řadou nejrůznějších změn a inovací. Odehrává se zde velké množství vzdělávacích akcí pro děti i dospělé, mezi které patří autorská čtení, cestovatelské besedy nebo různá kulturní představení.

Pojďme si připomenout, jaké osobnosti nás za poslední léta v knihovně navštívily a předaly nám své znalosti nebo příběhy o dobrodružství z dalekých cest.

Dubánek a noční bouře

S novou knížkou Dubánek a noční bouře Klára Smolíková s Petrem Václavkem připravili druhou dubánčí výstavu. Na panelech o velikosti A3 najdete Petrovy fotky, které vytvořil speciálně pro tento příběh, doprovodné kresby Martina Hanschilda a kratičké ukázky děje pro dokreslení atmosféry. Stejně jako v knížce jsou novinkou komiksově laděné stránky. 

Výstava bude k vidění v prostorách knihovny od 10. 5. do 2. 6. 2024.

Brain&Breakfast – Hranice, komunikace a vztahy v kontextu hrubnoucí společnosti

Záznam online přednášky v knihovně ve čtvrtek 16. května od 16:30 h

Promítání v knihovně je ZDARMA.

K přednášce vám nabídneme kávu nebo čaj a drobné občerstvení.

Jak si vymezit své hranice, jak správně reagovat a co dělat, když se cítíte být v ohrožení? Tak nejen s tím poradila na Brain&Breakfast Linda Štucbartová, která se aktuálně věnuje šíření unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny.

Linda Štucbartová je členkou Výkonné rady Česko-izraelské smíšené komory, kde vede sekci Věda, výzkum a inovace. Jejím nejnovějším projektem je šíření unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny, za který získala ocenění Srdcař roku hl. Města Prahy 2022, nominaci na Ženu roku 2022 a skončila v semifinále cen SDGs Asociace společenské odpovědnosti. Letos je nominována na cenu Diversity Role model regionu CEE.
Současně se věnuje aktivitám ve firmě Diversio, která propojuje komerční a akademickou sféru. Realizovala projekty např. Women in Tech nebo společně s NF Neuron programy pro mladé vědce v Izraeli.

Každá 3. žena, 4. dítě, 6. chlapec a 10. muž se setkali ve svém životě vůči své osobě s násilím.

Co je Sebeobrana pro všechny

Linda je u nás průkopnicí unikátního konceptu Sebeobrana pro všechny, tzv. Empoerment Self Defense. Je to přístup k obraně, kdy se nejedná přímo jen o fyzickou obranu v podobě bojových sportů. Ne každý je totiž sportovní typ, a přesto se chce umět ubránit.

V některých zemích je tento koncept součástí výuky ve školách a průkazně to napomáhá k omezení šikany, lepší komunikaci mezi učiteli a žáky i pohodovější atmosféře v celé instituci. U nás tomu tak zatím není, ale snad se blýská na lepší časy i díky úžasné práci Lindy.

Být v bezpečí a zažít křivdu či bojovat o spravedlnost a být v ohrožení

Být v bezpečí nemusí vždy znamenat „zažít“ spravedlnost. Je důležité si uvědomit, kdy nám stojí za danou věc „bojovat“. Pokud vás chce někdo okrást- o kabelku, mobil atp. pak je lepší o věci nebojovat, “odevzdat” a utéct do bezpečí a zavolat o pomoc. Jediný důležitý okamžik, kdy je potřeba bojovat je tehdy, když jde opravdu o život a při tom i hrát o čas a hledat možnosti úniku.

Domácí násilí se v období covidu zvýšilo o 50 % podle průzkumu neziskových organizací, které se tomuto tématu věnují.

5 principů, jak si vymezit své hranice

Koncept Sebeobrana pro všechny vás naučí, jak si vymezit své hranice a jak se zachovat, když se cítíte být v ohrožení. A to aniž byste byli vyznavači bojového umění. Linda nám představila 5 principů podle, kterých se chovat v případě nebezpečí:

MYSLI – využívejte svou intuici a nezapomeňte na prevenci
ZAKŘIČ – naučte se ovládat správně svůj hlas/křičet, vymezit si své hranice a říkat jasné NE
UTÍKEJ – hledejte způsob, jak konflikt ukončit
BOJUJ – ovládejte jednoduché fyzické techniky, které použijete, když vám jde o život
SDÍLEJ – mějte až 5 osob, kterým se můžete svěřit. Je pak větší šance, že vám alespoň jedna z nich uvěří a podpoří

___________________________________________________________________________________________________________

Přednáška je živě přenášena a promítána na plátno z Magenta Experience Center. Přednášející není přítomen.
Pokud ji nestihnete, po uplynutí 3 měsíců od vysílání ji naleznete v archivu Brain&Breakfast

Smyslem Brain&Breakfast je nabídnout posluchačům nové obzory, vtáhnout je do příběhů, představit zkušenosti osobností z různých oborů, předat pozitivní energii a nabídnout kvalitní prostředí pro rozvoj znalostí. Dávají nahlédnout do oborů, se kterými se často nesetkáme. Propojují lidi, z nichž každý přichází odjinud, ale nad zajímavým tématem najdou společnou řeč.

Související odkazy:

Po stopách zmizelých – Lampionový průvod

Vydejte se s knihovnou „Po stopách zmizelých“. V pátek 26. ledna v 17 h vyrazí od knihovny lampionový průvod k uctění památky obětí holokaustu, který obejde 17 neratovických pamětních kamenů.

Na mapu s místy kde se pamětní kameny nacházejí se můžete podívat ZDE.

Vezměte si s sebou lampion, lucerničku nebo jiné světlo a zapojte se do průvodu.

Svítilnu si můžete také vyrobit během Tvořivé dílny, která proběhne ve čtvrtek 18. ledna od 15 h.

Knihovna hledá dobrovolníky

Pro knihovnu hledáme dobrovolníky.

Vždy hledáme dobrovolníky nejen na doučování školních předmětů (čeština, matematika, angličtina, prvouka…….). Uvítáme i zájemce, kteří se chtějí podělit o své dovednosti (např. hru na hudební nástroj, kreslení nebo práci s PC a jiné). Neváhejte a přijdtě s ostatními sdílet své znalosti.

Každému, kdo se rozhodne v knihovně pomáhat, nabízíme zápisné do knihovny zdarma nebo odpuštění registračního poplatku, pokud je již čtenářem. Všechny dobrovolníky vždy na konci roku za jejich pomoc oceníme.

S čím nám můžete pomoct a o co máme zájem?

Ze školních jazyků momentálně hledáme doučování pro děti 1. až 2. stupně (matematika , čeština, angličtina).

Kontaktujte nás na info@knihovnaneratovice.cz nebo 315 682 307.

Odlož mobil

Pravidla soutěže

Odlož mobil v knihovně” je společný projekt neziskové organizace ASEKOL a Středočeského kraje, jehož smyslem je rozšíření povědomí o třídění vysloužilého drobného elektrozařízení.

Cílem kampaně je oslovit čtenáře všech věkových kategorií s osvětou o tom, že třídění drobného vysloužilého elektrozařízení má opravdu smysl, co se následně děje s odevzdaným elektrozařízením a kde mohou vysloužilé elektro odevzdávat.


ODEVZDEJ vysloužilý mobilní telefon v knihovně a VYHRAJ poukázku na nákup knih až za 2000 Kč nebo jednu z více než 90 volných vstupenek pro pět osob do galerie nebo muzea ve Středočeském kraji! 
Vyhodnocení a předání výher proběhne 23. dubna 2024

OZNAČENÍ TELEFONU

1. Na soutěžní kupon napište požadované informace (jméno; město; kontaktní telefon; e-mailovou adresu; místo, kde jste telefon odevzdali; nezapomeňte kupon podepsat) a zařadíme vás do slosování. Kupon je možno si stáhnout a vytisknout zde.

2. Připevněte kupon k telefonu gumičkou nebo kouskem lepicí pásky.

ODEVZDÁNÍ TELEFONU DO OZNAČENÝCH BOXŮ

3. Vhoďte mobilní telefon s vyplněným kuponem do označeného boxu na některém ze sběrných místech v knihovně.

VÝHRY PRO SOUTĚŽÍCÍ

Každý soutěžící, který odevzdá správně označený vysloužilý mobilní telefon, bude zapojen do soutěže o poukázku od společnosti Knihobot na nákup knih dle vlastního výběru a vstupenek.

  • 1. místo – poukázka na nákup knih v hodnotě 2 000 Kč
  • 2. místo – poukázka na nákup knih v hodnotě 1 500 Kč
  • 3. místo – poukázka na nákup knih v hodnotě  1 000 Kč
  • 4.–100. místo – volná vstupenka až pro 5 osob do galerie nebo muzea ve Středočeském kraji

VÝHRY PRO KNIHOVNY

V rámci kampaně “Odlož mobil v knihovně” budou mezi sebou soutěžit i zapojené knihovny, a to v počtu vybraných mobilních telefonů.

Knihovny budou soutěžit ve třech kategoriích podle počtu obyvatel v dané obci.

  • 1. místo kategorie nad 6 000 obyvatel – 15 000 Kč
  • 1. místo kategorie 1 501–6 000 obyvatel – 10 000 Kč
  • 1. místo kategorie do 1 500 obyvatel – 5 000 Kč.

Všechny vítězné subjekty obdrží diplom za účast v soutěži.

CO SE STANE S VYBRANÝMI MOBILY?

Veškeré vybrané mobilní telefony budou předány neziskové společnosti Remobil, z.s. která za každý odevzdaný mobilní telefon přispěje částkou 10 Kč na aktivity Jedličkova ústavu a škol. Zároveň zajistí předání všech odevzdaných mobilních telefonů k odborné recyklaci nebo využití na náhradní díly, včetně likvidace osobních dat.

Vzpomínka na paní Hanu Sudovou

V letošním roce nás opustila paní Hana Sudová, krátce před svými devadesátými narozeninami, autorka vzpomínkových a autobiografických knih, ale také amatérská výtvarnice. Narodila se Lobkovicích, kde prožila dětství a mládí a kam se v pozdním věku znovu vrátila.

Byla autorkou tří knih. V první knize nazvané Můj rodný dům (2. vydání vyšlo roku 2013) zachytila vzpomínky na dětství a dospívání v rodných Lobkovicích. V roce 2013 vyšlo volné pokračování pod názvem Miluška věnované životním osudům její maminky. Třetí kniha Život se smál i plakal (2015) je souborem drobných příběhů dětí, rodiny, přátel i zajímavých lidí z autorčina okolí. Knihy jsou doplněny fotografiemi a dobovými dokumenty z autorčina archivu i ukázkami jejích výtvarných prací.

odkaz: Knihy si můžete rezervovat v online katalogu knihovny

odkaz: video návod jak rezervovat knihy