Literatura

Autorské čtení s Andreou Gruntovou

Ve čtvrtek 8. června v 15:30 hodin v knihovně uvítáme spisovatelku Andreu Gruntovou z nedalekých Líbeznic.

Autorka dětské knihy „Malpanela VII.“ bude nejen osobně číst a odpovídat na všetečné dotazy, ale nabídne dětem i s příběhem propojené čtenářské aktivity, úkoly či malování. Knihou bude možné listovat či ji přímo zakoupit i s autorským podpisem.

K odpolednímu setkání srdečně zveme malé i velké čtenáře a všechny příznivce dobrých příběhů.

Účast je bezplatná, rezervace není nutná.

Malé občerstvení bude zajištěno.

Za Františkem Palackým

V prostorách knihovny budou k prohlédnutí plakáty s krátkým životopisem Františka Palackého a především fotkami a informacemi o místech, kde během svého života působil a trávil čas.

Zajímavá místa rozesetá po České republice, která můžete navštívit. Například Palackého rodná vesnice Hodslavice či Kunínský zámek, kde studoval, Palackého památník v Praze a další.

Více o Františku Palackém

VZPOMÍNKOVÉ SETKÁNÍ

Každoroční vzpomínkové setkání k výročí úmrtí Františka Palackého se letos bude konat v neděli 28. května 2023. Mše svatá v Lobkovickém kostele Nanebevzetí Panny Marie, tradičně obětovaná za Fr. Palackého a jeho rodinu, bude v 9:30 hodin. Po skončení mše cca v 10:30 hodin následuje uctění jeho památky a položení květin u hrobu za účast představitelů věřejného a kulturního života.

Velká knižní burza

Knihy a časopisy pro děti a dospělé na prodej od 5 Kč i zdarma k rozebrání.

 

Výstava Jan Janský, objevitel čtvrté krevní skupiny

Profesora doktora Jana Janského si připomínáme u příležitosti výročí jeho narození – 3. dubna 1873.

Výstava je v prostorách knihovny do 15. května.

Celkem je k vidění 12 plakátů, které shrnují jeho život a lékařskou praxi. Biografie Jan Janský k půjčení domů spolu s dalšími knihami o medicíně, a další.

Proč si Jana Janského připomínat?
Tento výborný český psychiatr téměř náhodou objevil tajemství lidských krevních skupin a nevědomky tak zachránil život milionům lidí, které již zachránila transfuze krve.

Výstava

Výstava v prostorách knihovny obsahuje 13 pevných plakátů formátu A2 obsahující vtipné scénky ze života milovníků audioknih, audioknižních režisérů, herců, redaktorů, ale i recenzentů. Dojde i na audioknihovníka!

V knihovně je také možnost vypůjčit si audioknihy domů. Máme tu na výběr z více než 800 audioknih. Z toho je skoro 600 knih pro dospělé a přes 250 knih a pohádek pro děti.

Olga Havlová a Výbor dobré vůle

od pondělí 9. ledna 2023 do konce února

Výstava bude k vidění v prvním patře Společenského domu a v prostorách knihovny.

 

Třiatřicet fotografií umístěných na 26 plakátech zobrazuje počátky činnosti Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou.

Další fotografie zachycují prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče.

Fotografie pořídili známí fotografové Ondřej Němec, Bohdan Holomíček, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková, Zdeněk Chrapek a další.

František Palacký

(*14. 6. 1798, † 26. 5. 1876)

Přezdíván také Otec Národa byl český historik, politik, spisovatel a organizátor veřejného kulturního a vědeckého života v soudobé Praze. Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví.

Na jeho počest v Neratovicích na břehu řeky Labe stojí Kamenná kniha zhotovená významným českým sochařem Kurtem Gebauerem, bylo po něm také pojmenováno Gymnázium F. Palackého v Neratovicích, Lobkovický zámek byl jedním z míst, kde Palacký mohl v klidu psát svá díla, zámek jeden čas patřil do rodinného panství (tchán Jan Měchura). V Lobkovicích u kostela Nanebevzatí Panny Marie se pak nachází hrobka, kde je F. Palacký pohřben spolu s Terezií Palackou.

Nicméně Neratovice jsou pouze jedno z mnoha měst, kde můžete jít po stopách F. Palackého.

 

Další významné památky, které lze navštívit, se nacházejí na více místech v Čechách.

Odkazy k památkám a lokalitám:

Obec Hodslavice, muzeum rodný dům F. Palackého. (web www.visithodslavice.cz)

Památník v pražské Palackého ulici. (web www.nm.cz)

Zámek Maleč, kde napsal mimo jiné také část svého stěžejního díla “Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě”. (web www.zamekmalec.cz)

Více o F. Palackém na Wikipedii (web cs.wikipedia.org)

Antikvariát

Zde si můžete prohlédnout již vyřazené, ale jinak zachovalé a stále využitelné knihy.

Vybrané kusy si lze zarezervovat a poté zakoupit v knihovně.

Cena za knihu od 10 Kč.

Rezervace na: info@knihovnaneratovice.cz nebo 315 682 307

Výstava „Putování židovskou historií”

Putování židovskou historií je doprovodná literární výstava k říjnové instalaci ve Společenském domě s názvem ƒ„NEZTRATIT VÍRU V ČLOVĚKA” – Protektorát očima židovských dětí.

V knihovně se bude nacházet až 12 plakátů ilustrovaného příběhu ƒ„Cha cha chá, zasmál se Mordechaj – Veselé putování židovskou historií”, a to vše bude doplněno výstavkou knih plnou zajímavých životopisů a příběhů z dob holocaustu.

 

Seznam periodik

Knihovna má k vypůjčení mimo jiné, také velkou škálu různých časopisů.

Výpůjční doba je zde 14 dní s možností si vše dvakrát prodloužit.