Správné odpovědi na Knihovní kvíz o ceny u příležitosti března – měsíce čtenářů

Výherci byli informováni e-mailem, všem gratulujeme! Ceny bude možné si vyzvednout od pondělí 16. dubna na odd. pro dospělé.

Správné odpovědi:

1. Razítko knihovny (každé knihovny, nejen té neratovické) je mimo jiné vždy na jedné určité stránce. Napište číslo té určité stránky – strana 17

BONUS: Víte proč zrovna tahle stránka má razítko? Důvody jsou historické…

Klasický vydavatelský arch (z kterých se kniha váže dohromady) má 16 stran, takže když se zejména v minulosti knihy z knihoven kradly a prodávaly do antikvariátů, musel by zloděj vytrhnout kromě první strany (která by třeba tak nechyběla) také stranu 17 a takovou knihu už by v antikvariátu nekoupili.

Také se může stát, že samovolně vypadne první arch, ale díky tomu, že je na straně 17 razítko je kniha pořád jasně označená!

2. Správná knihovnice musí umět perfektně abecedu. Seřaďte správně následující autory/ky knih podle abecedy!

Poch Robert, Robb J.D., Roberts Nora, Robertson James, Robins Tom, Robinson Ken, Roland Jakub, Rolland Romain, Rollins James, Sharma Robin

3. Naučná literatura je podle témat rozčleněna pomocí číselného systému. Jaké knihy (zaměření) byste našli pod číslem 646?

646 – Ruční práce

4. Knihovnice musí mít trochu detektivní nadání. Jaká klasická kniha a autorka se skrývá pod zkomoleninou? Autorka: ,,Glejzrová“ kniha: ,,něco“ o vlcích

Jarmila Glazarová – Vlčí jáma

5. Často ví čtenář jen nějakou část názvu a ani netuší autora. Napište tedy alespoň tři knihy, které mají v názvu květinu (může jít i o druh květiny).

Příklad některých odpovědí čtenářů: Jméno růže

6. Co je e-kniha a co audiokniha?

E-kniha = elektronická kniha je kniha ve formě počítačového souboru. Dá se číst nejen na čtečce elektronických knih ale i dalších zařízeních, např. na mobilním telefonu, tabletu či notebooku.

Audiokniha = nahrávka mluveného slova nebo dramatizace knihy. Nemusí jít o přesnou audioverzi knihy.

7. Knihy jsou rozděleny nejen na dětské a dospělé, ale také podle žánru (v katalogu označeno jako umístění).

V kterém tematickém oddělení knihovny pro dospělé byste hledali knihy:

Romeo a Julie – Divadelní hry

Pán prstenů – Fantasy

Pýcha a předsudek – Beletrie

Hříšní lidé města Písku – Detektivky

Kytice – Poezie

8. Tipovací otázka. Kolik knih máme v neratovické knihovně (včetně skladu)?

V našem on-line katalogu se počty zobrazují takto:

Všechny knihovní jednotky: 53 103

Pouze knihy: 47 042

Počty se neustále mírně mění, jak přidáváme nové knihy a odepisujeme staré. Pro tuto soutěž bereme tato čísla z on-line katalogu, která jsou dostupná vám čtenářům.

9. Můžete se v knihovně se svým zařízením připojit k bezdrátovému internetu (wi-fi)?

Samozřejmě, že ANO – jsme přece moderní knihovna!

10. Knihy si můžete přes naši knihovnu vypůjčit i z jiných knihoven v republice (= Meziknihovní výpůjční služba). Kolik vás taková výpůjčka jedné knihy bude stát?

50 Kč – z těchto peněz hradí knihovna poštovné a balné a nemá tak z toho žádné zisky.

Děkujeme všem soutěžícím a doufáme, že jste se pobavili i poučili.

MěK Neratovice