František Palacký

(*14. 6. 1798, † 26. 5. 1876)

Přezdíván také Otec Národa byl český historik, politik, spisovatel a organizátor veřejného kulturního a vědeckého života v soudobé Praze. Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví.

Na jeho počest v Neratovicích na břehu řeky Labe stojí Kamenná kniha zhotovená významným českým sochařem Kurtem Gebauerem, bylo po něm také pojmenováno Gymnázium F. Palackého v Neratovicích, Lobkovický zámek byl jedním z míst, kde Palacký mohl v klidu psát svá díla, zámek jeden čas patřil do rodinného panství (tchán Jan Měchura). V Lobkovicích u kostela Nanebevzatí Panny Marie se pak nachází hrobka, kde je F. Palacký pohřben spolu s Terezií Palackou.

Nicméně Neratovice jsou pouze jedno z mnoha měst, kde můžete jít po stopách F. Palackého.

Další významné památky, které lze navštívit, se nacházejí na více místech v Čechách.

Odkazy k památkám a lokalitám:

Obec Hodslavice, muzeum rodný dům F. Palackého. (web www.visithodslavice.cz)

Památník v pražské Palackého ulici. (web www.nm.cz)

Zámek Maleč, kde napsal mimo jiné také část svého stěžejního díla “Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě”. (web www.zamekmalec.cz)

Více o F. Palackém na Wikipedii (web cs.wikipedia.org)