3D tisk

Knihovna vlastní 3D tiskárny ORIGINAL PRUSA MK3 a MK4. Pro čtenáře knihovna nabízí možnost tisku za cenu materiálu (se započtením el. energie a příslušenství). Ceny jsou rozděleny do čtyř kategorií podle spotřebovaného materiálu (struna filamentu v mm) od 10 do 40 Kč.

Knihovna jako filament používá PLA – je to nejčastěji používaný filament. Je velmi pevný, snadno se z něj tiskne a lze jej biologicky rozložit. Momentálně ve více barvách.

Knihovna pořádá ukázky 3D tisku a kurzy modelování ve webové aplikaci TinkerCAD a pokročilém open source programu FreeCAD. Pro opravdu hodně zdatné modeláře je k dispozici profesionální open source program Blender.

Klub 3D tisku

Jednou měsíčně vždy v pondělí od 17 hodin, pro znalé i neznalé. Přijďte popovídat, vymodelovat a vytisknout. Začínáme v 17 hodin, ale můžete přijít i později, knihovna je otevřena do 19 hodin.

Letos 2024 pokračujeme po prázdninách:

  • 16. září
  • 14. října
  • 11. listopadu
  • 9. prosince

Video ukázka kresby a tisku ozdoby na stromeček: https://youtu.be/uT8SaeGwTvw

Šachy

V knihovně jsme vymodelovali a vytiskli šachy. Šachy byly modelovány podle několika různých fotek starších dřevěných šachů. Šachy budou brzy k půjčování stejně jako ostatní deskové hry v knihovně.

 

Robotický pavouk

V Klubu 3D tisku Tomáš Machač ze SPŠ na Proseku pro knihovnu navrhl a sestavil předlohu malého robota, který se pohybuje pomocí joysticku. Šikovnější kutilové si v dalších setkáních 3D tiskařů budou moci podle návrhu sestavit a naprogramovat vlastního robota.

Žluté tělo robota je vytištěno na 3D tiskárně knihovny. Elektronické součástky jsou zakoupeny z obchodu laskakit.cz. Hlavní součástí je programovatelná vývojová deska kompatibilní s Arduino UNO.

Video ukázka pohybu robota: https://youtu.be/5bbtoE5R0mw

Pravidla 3D tisku

  • 3D tisk pro registrované čtenáře s platným průkazem, pro nekomerční užití a na základě konzultace s knihovníkem ohledně ceny, barvy a dalších náležitostí.
  • Soubory z volně dostupných databází nebo čtenářské 3D modely, pouze ve formátu STL.
  • Maximálně 1 kus na čtenáře, větší počet jen v případě, že může být vytištěn jedním tiskem.
  • Doba jednoho tisku nesmí přesáhnout 1 hodinu a provozní dobu knihovny. Dobu tisku lze snížit snížením kvality tisku.
  • O přijetí a termínu vyhotovení zakázky rozhoduje knihovník.
  • Cena zakázky je stanovena podle délky spotřebovaného materiálu (filamentu) při každém jednom tisku:

do 1 600 mm

3 300 mm

5 000 mm

6 600 mm

10 Kč

20 Kč

30 Kč

40 Kč

Vyhrazený počítač pro 3D modelování

3D tiskárna v knihovně