Knižní tipy

Připravili jsme tipy na knihy, které podle nás stojí za přečtení.

Proklikem se dostaneš do online katalogu, kde si knihu můžeš rovnou zarezervovat.

Dívka, která chtěla zachránit knížky / Hagerup Klaus

Anně je skoro deset let a ze všeho nejraději čte. Jednoho dne jí knihovnice Monsenová řekne, co se přihodí knihám, které si nechce nikdo půjčit. Zkrátka zmizí. Jsou zničeny. Ale co se stane se všemi, kteří v nich žijí? Aby Anna knížky zachránila, musí si je půjčit. Jedna ze zachráněných knih je ale velmi zvláštní, nemá totiž konec…
Vyprávění o dívce Anně, která miluje knihy a bojí se stárnutí. Pro mladší děti.

Kdo zabil Snížka? / Soukupová Petra

Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. Dokonce i její máma se ho bojí. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že nezemřel náhodou. Opravdu Snížka někdo zabil? Martina se spolu s kamarády Frantou, Kájou a Viktorem pustí do vyšetřování Snížkovy smrti a jejich dobrodružné pátrání přinese nečekaná odhalení.

Odd a mraziví obři / Gaiman Neil

Dobrodružná fantasy inspirovaná severskou mytologií, vypráví příběh chlapce jménem Odd, který se vydává na cestu a záchranu Asgardu před ledovými obry. Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové.

Gerda: příběh velryby / Macho Adrián

Gerda žije šťastně se svými rodiči a bratříčkem Larsem. Jednoho dne se však probudí a zjistí, že celá její rodina je pryč. Gerda se vydá na dlouhou a tesknou pouť oceánem, zpívá pradávnou velrybí píseň a hledá své blízké. Cestou potkává kosatky, ledního medvěda, tučňáky. I přesto, že tato setkání jsou jen krátká, Gerda navazuje přátelství, která navždy zůstanou hluboko v srdci…

Franklinova létající knihovna / Campbell Jen

Veršovaná pohádka o draku Franklinovi, který nadevše miluje knížky a příběhy, ale lidé se ho bojí. S celostránkovými ilustracemi. Pro děti od 4 let. Drak Franklin zbožňuje knížky a rád z nich předčítá ostatním. Jenže potíž je v tom, že se ho všichni trochu bojí. Naštěstí najde spřízněnou duši v malé holčičce Luně, která miluje knihy stejně jako on. Okamžitě se z nich stanou kamarádi, kteří si nepřetržitě povídají o tom co si přečetli. Společně také vymyslí plán, jak svou lásku ke knihám šířit mezi ostatní – otevřou si knihovnu. Ale ne ledajakou! Létající, přímo na Franklinových zádech!

3333 km k Jakubovi: podle deníku Mirka Korbela / Braunová Petra nebo e-kniha

Mirkův otec rodinu opustil, když byly synkovi dva roky. Od té doby se téměř neviděli, jeden o druhém nic neví. Nyní je Mirkovi patnáct a otec mu nabízí, aby s ním strávil dva prázdninové měsíce na kolech. Ale nejedná se o nějaké dovolenkové výlety. Projedou poutní cestu svatého Jakuba z Prahy do Santiaga de Compostely dlouhou přes 3000 km. Během putování nejen, že si Mirek sáhne na dno svých fyzických sil a vstřebává útržky událostí, které začínají vystupovat z černé díry třinácti let otcova neznámého života, ale jedná se pro něj nakonec o cestu vpravdě iniciační, která ho posunuje dál ve vnímání sebe samého a světa kolem něj.

Knížka pro zvídavé děti / Jarolímková Stanislava

Vydejte se s námi na výlet do minulých staletí. Budeme si povídat o tom, na co při vyučování nezbývá čas a na co v učebnicích nebývá místo. Víte, proč někdy nosívali lidé na hrady svoje peřiny? Proč se přesýpací hodiny často předcházely a kolik vážily první kapesní hodinky? Máte představu, co byla hrkavice a k čemu sloužil keser? Kde se vzalo slovo „kuropění“ nebo co byste koupili u brabenáře a ohánečníka? Povíme vám, jak podváděli břichomluvci a majitelé bleších cirkusů a proč nikdo nechtěl mít za souseda mydláře. Dozvíte se i to, kde se vzal plyšový medvídek, proč školáčci slízávali kaňky jazykem nebo kde a kdy byl v Praze umístěn první rentgen.

Dinosaurium

Vítáme vás v Dinosauriu! Máme otevřeno, kdykoli se vám zachce. Najdete u nás neobyčejnou sbírku druhohorních příšer, od miniaturního troodona až po obrovitánského brachiosaura. Přečtěte si, jak se dinosauři vyvíjeli a proč měli někteří z nich pera a jiní šupiny. Račte vstoupit, království dinosaurů se vám otvírá v celé své kráse.

Neboj, neboj! / Rezková Milada

Nahlédni na strach z různých úhlů. Představ si ho jako úzkost, paniku, fobii, ale také jako odvahu. K ruce je ti chlapec Jirka, který se strachem prožívá plno dobrodružství. Dokáže tě rozesmát na celou stránku, tomu věř. Kdo se bojí, ten do lesa klidně může. Ale půjde se líp tomu, kdo si obavy dokáže přiznat, pojmenovat je a pochopit.