3D tisk – právě tiskneme: vlastní vykrajovátka na vánoční cukroví

V pondělí 18. listopadu jsme v knihovně vytvářeli 3D modely vykrajovátek na cukroví.

Aktualizováno 28. listopadu: vše vytištěno, čeká se na rozebrání vlastníky modelů 🙂

Aktualizováno 22. listopadu: Vykrajovátka průběžně stále tiskneme a čtenáři si je postupně mohou vyzvedávat.
Proces tisku jednoho vykrajovátka trvá 1 až 2 hodiny, při tisku u tiskárny stále někdo musí být, nemůžeme tisknout nonstop, abychom stíhali i půjčovat knihy 🙂

Původní článek:

V knihovně si vyzkoušíte naprosto jednoduchou aplikací vymodelovat vlastní vykrajovátko na těsto. Vše názorně ukážeme a pomůžeme. Aplikace z vašich pár čar nákresu automaticky vymodeluje 3D model vykrajovátka, který lze vytisknout v plastu a používat.

vhodné i pro babičky! předvedeme, naučíme

Dále připravujeme kurzy 3D modelování v programech od začátečnických až po profesionální a ukázky tisku. Sledujte program knihovny.

Pro trénink můžete využít jednoduchou webovou aplikaci 3D modelování: www.tinkercad.com (nutná registrace)

Nebo na uživatele náročnější, zato výkonnější/všestrannější aplikaci FreeCAD, který je open source.

Dále jedna z nejlepších (neli nejlepších) aplikací používaná i profesionály například pro 3D modelování do moderních PC her je Blender, který je také open source. Ovšem je potřeba věnovat spousty času učení a učení…

Vlastní modely si bude možné za cenu tisku v knihovně nechat vytisknout. Cenu zatím kalkulujeme, pravděpodobně 2 Kč za 1 g výtisku. To znamená napřiklad forma zajíčka pro vánoční cukroví by byla za 24 Kč.

Během všech akcí knihovny se mohou pořizovat zvukové a obrazové záznamy určené k propagaci knihovny.