Listopadový kvíz

V listopadu si připomínáme mnoho významných dnů, k několika z nich se vztahují i následující otázky:

Památka zesnulých/Dušičky (2. listopadu)

Vzpomínáme na zemřelé, dnes především kladením věnců a zapalováním svíček na hřbitovech. Dříve se k svátku zesnulých vztahovalo více tradic, například se peklo sváteční pečivo nazývané dušičky, které se rozdávalo poutníkům a pocestným. Jaký tvar toto pečivo mělo?

a) dýně

b) kosti

c) duch

Mezinárodní den romského jazyka (5. listopad)

S jakým jazykem je příbuzná romština?

a) hindština

b) čeština

c) angličtina

Mezinárodní den válečných veteránů (11. listopad)

Tento den je po celém světě s úctou vzpomínáno na válečné veterány. Datum bylo vybráno symbolicky, protože 11. listopadu 1918 skončila první světová válka. Která květina se stala symbolem tohoto dne?

a) sedmikráska

b) čtyřlístek

c) vlčí mák

Svátek sv. Martina (11. listopadu)

O sv. Martinovi se říká, že na svůj svátek přinese první sníh v roce. Na jakém zvířeti sv. Martin přijíždí?

a) na koni

b) na praseti

c) na býkovi

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva (17. listopadu)

Tento den si připomínáme 2 události českých dějin spojené se studenty českých vysokých škol. Víš, v které roky k nim došlo?

a) 1924 a 1964

b) 1939 a 1989

c) 1938 a 1998

Kvíz si vytiskněte a vyplněný odneste do knihovny, až otevřeme. Když budete mít všechny odpovědi správně, dostanete 5 neragrošů. Pokud chcete vědět správné řešení hned, pošlete vaše odpovědi na email tehlova@knihovnaneratovice.cz. Neragroše vám předáme po otevření knihovny.