Národní týden trénování paměti

Každý rok pořádá Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging (ČSTPMJ) Národní týden trénování paměti, který je součástí celosvětové akce Brain Awareness Week. V březnu 2021 se bohužel z důvodů nepříznivé epidemiologické situace nekoná společné trénování paměti. Níže ale najdete několik tipů k procvičení mozku a seznam doporučené literatury k samostatnému trénování a sebevzdělávání (všechny uvedené knihy najdete ve fondu Městské knihovny Neratovice). U výdejního okénka si v týdnu od 15. do 21. března můžete vyzvednout krátké vzorové cvičení.

Tipy pro každodenní trénink – co dělat když…

• si nepamatuji, jestli jsem zamkl/a
    • Důvod: jde o opakovanou automatickou činnost, na kterou se naše pozornost už nemusí soustředit.
    • Řešení: donutit mozek znovu na tuto činnost upnout pozornost. Takže pokud budu dělat nějaký opakovaný úkon cíleně se na něj musím soustředit. Účinné je třeba hlasité komentování své činnosti. Může to působit legračně, ale všímavost k běžným situacím nám pomůže od zbytečného stresu.
    • Příklad: při vypínání si plotýnku prohlédnu (,,podívejme tady je flíček od omáčky a teď je vypínač otočený na nulu”) a nahlas si říkám, co dělám (,,teď otáčím vypínačem a sporák je vypnutý”).
  • si nepamatuji, co mám koupit
    • Důvod: člověk si běžně zapamatuje jen asi 7 věcí najednou. Většinou ale děláme větší nákup.
    • Řešení: rozdělte si nákup do kategorií, kde v každé nebude víc než 5-7 věcí. Kategorie si udělejte podle sebe – dle druhu, barev, umístění v obchodě… Zkuste si seznam nákupu napsat, nahlas několikrát přečíst (aspoň 3x v rozmezí několika minut) a nyní zkuste nakoupit bez seznamu.
    • Příklad: mléčné (jogurt, mléko, máslo, tvaroh), maso (kuřecí prsa, šunka, salám), zelenina (brambory, okurka, paprika).
  • si nepamatuji svoje telefonní číslo
    • Důvod: telefonní čísla jsou již příliš dlouhá a jsou abstraktní, takže se mozku špatně pamatují.
    • Řešení: udělejte si z nesmyslného shluku čísel příběh, který si snáz zapamatujete, čím bláznivější bude (nebo tak trochu lechtivý :-)), tím líp. Příběh si taky barvitě představujte.
    • Příklad – mobil knihovny: 720951029 – Sedm trpaslíků slavilo Sněhurčiny 20. narozeniny, pozvali i devítihlavou saň, upekli pětipatrový dort, ale měli jen 10 svíček, takže chtěli každou rozkrojit na 2 části, ale 9 svíček se přitom rozlámalo.

Zahrajte si hru

• V kostce! – různá témata, rychlá hra na procvičení krátkodobé paměti a všímavosti
  • Pexeso – hrajte klasicky nebo přidávejte na obtížnosti (které kartičky jsem vyhrál já a které soupeř – vzpomínejte po dohrání klasické hry)

Seznam doporučené literatury