Renáta Horká: Neratovice mýma očima

Neratovice mýma očima

Renáta Horká

V srpnu 2017 to bude 15 let od našeho přistěhování s manželem do Neratovic. Nastěhovali jsme se do nového bytu a zařizovali jej zrovna v den, kdy byl vyhlášen chemický poplach kvůli srpnovým povodním. Ale strach jsme neměli. Řekli jsme si, toto bude náš nový domov a nic nám jej nemůže ohrozit.

V Neratovicích jsme si rychle zvykli a bydlení zde si nemůžeme vynachválit. Je zde všechno, co nutně potřebujeme ke spokojenému životu. Je zde poliklinika, nemocnice, pošta, nákupní centra, krytý bazén, venkovní koupaliště, městská knihovna a mnoho míst ke kulturnímu a sportovnímu vyžití. Ve městě je pořádáno mnoho zajímavých akcí, jak kulturních, tak pro děti. Hlavně na naše malé občánky město myslí. Po narození naší dcerky jsme se zúčastnili vítání občánků. Byla to velice příjemná akce s doprovodným programem, kde se mohli setkat rodiče s miminky a navázat nová přátelství s jinými rodiči.

Nyní bych popsala život v Neratovicích v ročních obdobích podle mého názoru v rámci zajímavých akcí.

Na jaře se naše rodina pravidelně účastní Jarní stezky Polabím. Pochod je pro nás vždy příjemným zážitkem, máme rádi pohyb, tak buď chodíme trasy pěšky nebo je jezdíme na kole. Děkuji tímto organizátorům Jarní stezky Polabím za vždy pečlivě připravené označení cest a skvělou organizaci pochodu. Letos v dubnu se samozřejmě zase zúčastníme. Každým rokem nám přeje pěkné počasí. Po absolvování pochodu máme dobrý pocit, že jsme udělali něco pro naše zdraví a mohli si vyjít třeba s přáteli.

Moje dcerka a děti mých kamarádek a děti jejich kamarádek mají také rády poutě, které se konají „U Vojtěcha“. Pálení čarodějnic v Lobkovicích je také akcí, na které se schází hodně občanů našeho města. Děti jsou nadšeny při pohledu na hořící čarodějnici a přitom si pochutnávají na opečených buřtících. Mám ráda historii, kulturu a vážnou hudbu, proto mě zajímá Noc kostelů v kostele U Vojtěcha, spolu s hudebním programem. Líbí se nám teplé jarní slunce nad Neratovicemi a rozkvétající kytičky v zahrádkách při našich procházkách.

Na Velikonoce se také vždy těšíme. Jarní slunce nám dodává energii a zahřívá u srdce i na duši. Jaro je pro mne nejhezčím ročním obdobím. Ještě není takové horko jako v létě a je na světě krásně. Město se po zimě probouzí a celé ožívá.

Dcerka navštěvuje kurz plavání již druhým rokem v krytém bazénu v Neratovicích a je velmi spokojena. Ráda dovádí se svými kamarády na tobogánu a potápí se. Chtěla bych tímto poděkovat celému personálu bazénu. Pracují zde vždy velice příjemné a ochotné dámy, jak v recepci, tak trenérky plaváčků.

V létě navštěvujeme venkovní koupaliště a někdy také tenisové kurty. Naše rodina je sportovně a čtenářsky založená. Proto také pravidelně navštěvuji Městskou knihovnu v Neratovicích. Jsem velice spokojena s poskytovanými službami, velkým výběrem publikací a vždy příjemným a ochotným personálem. I jim patří můj velký dík, stejně jako již u výše uvedeného a zmíněného. Pro cyklisty je v Neratovicích velké množství cyklistických tras, jak pro náročné cyklisty, tak pro méně zdatné. Výběr je jen na nás. Chodíme se také koupat do pískovny v Mlékojedech. V Tišících se po plavání posilníme v cukrárně, která je v okolí vyhlášená a mají zde dobré zákusky.

Společenský dům pořádá zajímavá divadelní představení pro děti, velké množství plesů a zve hudebníky na koncerty. Neratovické kino promítá nejnovější filmy.

Na podzim se účastníme Podzimní stezky Polabím. Také buď pěšky nebo na kole. Mě zaujala pěší trasa přes Kostelec nad Labem do Staré Boleslavi. Trasa je velmi příjemná, velká část vede těsně podél Labe, kde lze potkat rybáře a mnoho živočichů. Trasa je dobře značená, je téměř nemožné zabloudit. Skoro každým rokem nás provází slunné počasí, babí léto je zde a zahřívá.

Pro děti je v listopadu také lákavým zážitkem lampionový průvod. Děckám svítí lampionky a pohupují se ve tmě, průvod jde ulicemi, barevné lampiony osvětlují cestu.

V zimě nás nejvíce zajímá období adventu. Velice pěkné jsou mikulášské nadílky, kde si děti zazpívají koledy s andělem, většina jich se nebojí čerta a potěší se s Mikulášem a prožívají radosti z dárečků a očička jim jenom svítí a září.

Také se nám velmi líbí svatobarborský jarmark s rozsvícením vánočního stromku a s kulturním programem. Největší aplaus za zpěv koled každoročně sklízejí prvňáčci s červenými čepičkami a bambulkami. Neratovický jarmark také navštěvují různé celebrity. Po setmění všichni napjatě očekávají první slavnostní rozsvícení stromku. A najednou se stromek rozzáří a návštěvníkům jarmarku se rozšíří oči úžasem a ústa se usmívají. Ozdoby na stromečku vypadají jako barevné slzy padající k zemi. Také svítí skleněný andělíček. Panuje sváteční nálada, hudba zní. Na jarmarku ochutnáváme nabízené dobroty. Všude voní sladké pečivo a svařené víno. Návštěvníci si pobrukují melodie. Je čas Vánoc a má to svou vlastní atmosféru. Pozdě večer se lidé rozcházejí a vracejí se do svých útulných domovů, aby se připravili na nejkrásnější svátky v roce.

V Domově dětí a mládeže se konají vždy velice zajímavé vánoční prodejní výstavy. Koupila jsem si tam ozdobičky a vánoční dekorace.

Pokud je v Neratovicích dost sněhu, tak si děti užijí sáňkování a bobování u kopce Miluji. Sáňkaři se radují a vykřikují, hrají si se svými kamarády. V Byškovicích na zamrzlém rybníku se výborně bruslí. Vezmeme s sebou termosku s čajem, nějakou svačinu a kroužíme po ledě. Bruslařů je tu tak akorát, každý si najde kousek místa, kde si může klidně zabruslit. Byškovice od centra Neratovic nejsou daleko, na podzim tam chodíme sbírat spadané vlašské ořechy, ze kterých peču na Vánoce voňavé cukroví. Ořechy jsou velké a mají dobrou kvalitu, nejlepší jsou „papíráky“, dobře se loupají. Zajímavostí Neratovic je, že jsou snad jediným městem v republice, ve kterém jezdí přes náměstí vlak.

Každý měsíc se těšíme, až najdeme ve schránce Neratovické listy, které rádi pročítáme. Dozvídáme se v nich veškeré zajímavosti a akce, které se budou konat v našem městě. Neratovické listy se stále vylepšují, mají pěknou grafiku, přehledné články, spoustu fotografií a důležitých informací. Vždy si v nich najdeme něco zajímavého a těšíme se na další vydání.

Každou první středu v měsíci hasičský záchranný sbor Spolany Neratovice provádí zkoušku sirén. Je to správné, Spolana je zajisté připravena pro případ havárie. Hlavně doufáme, že ze Spolany neunikají do ovzduší škodliviny, jak bylo řečeno v médiích. Ale máme důvěru ve vedení města, kterému věříme, že dělá kontroly ve Spolaně a v případě úniku škodlivých látek by nás samozřejmě informovalo. Jde nám především o naše zdraví a zdraví našich dětí.

Je také skvělé, že Neratovice byly zařazeny do systému Pražské integrované dopravy. Cestující byli nejprve nespokojeni s tím, že autobusy jezdí na Ládví a ne jako původně na nádraží Holešovice. Ale myslím si, že si již zvykli. Spoje z Neratovic do Prahy a zpět mají krátké časové intervaly pouze v ranních a odpoledních hodinách. Mezi 10. hodinou až 15. hodinou je nutné čekat na spoj 30 minut. Musím konstatovat, že někteří řidiči autobusů nemají příjemné vystupování a chování k pasažerům, to by se mělo určitě změnit.

Na kozí farmě v Byškovicích lze koupit výborné sýry, mléko a jogurty. Je dobře, že taková farma u nás existuje a tím se podporuje konzumace zdravé výživy.

A nyní trochu poezie:

Neratovice jsou naším městem,

řídíme se tímto heslem,

jaro, léto, podzim, zima,

nikdy tady není nuda.

Máme naše město rádi,

žijí tu naši kamarádi.

jinde bychom žít nechtěli,

navštěvujeme se v neděli.

Na jaře tu slunce svítí,

rozkvétá tu hodně kvítí.

V létě se zas koupeme,

na loďkách se houpeme.

Kaštany padají na podzim,

sedláci zasévají ozim.

V prosinci jsou krásné svátky,

roztáčíme kolovrátky.

Město se zove Neratovice,

Není to žádná vesnice.

Dobře se nám tady žije,

každé dítě si tu rádo hraje.

Hřišť zde máme dosti,

je to důvod ke radosti.

Na kopci Miluji si řeknou své Ano.

On jí řekne: miluji Tě, drahá panno.

Srdce své Ti daruji,

lásku a něhu mou Ti věnuji.

To si slíbí v obci Neratovice,

Neopustí se nikdy více.

V Neratovických zahrádkách kvetou kytičky,

po cestě slyším klapat dětské botičky.

Někde v dálce štěká pes,

voní tady borovicový les.

Tímto budu končit své shrnutí ročních období spolu s aktivitami v Neratovicích. Město, které získává finanční prostředky z evropských fondů pomalu, ale jistě vzkvétá a přibližuje se infrastrukturou velkým městům. Jsem ráda, že mohu svůj střední věk prožít právě v Neratovicích.